Ptaszarnia

Ptaszarnia w zoo we Wrocławiu została wyremontowana! Można ją zwiedzać

Ptaszarnia otwarta została w poniedziałek 7 czerwca. To jeden z najstarszych budynków na terenie ogrodu. Zabytkowy budynek odzyskał blask.

W pawilonie Ptaszarni powstała ścieżka edukacyjna. Można w nim obserwować rzadkie i zagrożone ptaki z Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei.

Ara szafirowa, papużka ostrosterna, szpak balijski, amazonka pąsowa czy sójkowiec białoczuby – to jedne z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków na świecie, które właśnie otrzymały nowy dom. Zamieszkały w wyremontowanym pawilonie Ptaszarni we wrocławskim zoo, wraz z innymi rzadkimi gatunkami. Uroczystego otwarcia dokonali m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezes Zoo Wrocław, Radosław Ratajszczak i wiceprezes Joanna Kasprzak.

Wyremontowany budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz w pełni zautomatyzowany – temperatura, wilgotność czy oświetlenie sterowane są według programu, który może być dostosowany do potrzeb ptasich lokatorów. Poza tradycyjnym monitoringiem istnieje także możliwość instalowania mobilnych kamer w poszczególnych wolierach – do celów hodowlanych. Na dachu zamontowano również panele słoneczne, na byłej kotłowni powstał zielony dach, deszczówka została poprowadzona tak, by w przyszłości spływała bezpośrednio do zewnętrznych wolier.

To była trudna inwestycja. Ptaszarnia to budynek zabytkowy, pod opieką konserwatora, więc pod względem materiałowym i technologicznym należało nawiązać do jego historycznego charakteru. Jednocześnie dokonaliśmy prac modernizacyjnych, bo ostatni raz remontowano go ponad 50 lat temu. Aby podkreślić jego piękno, zdecydowaliśmy się między innymi na odsłonięcie kolumn, które wcześniej zabetonowano w ścianach, czy renowację zabytkowej fontanny. Jest też tu mnóstwo „smaczków”, które powstały z myślą o mieszkańcach Ptaszarni i zwiedzających – dodał Radosław Ratajszczak.

W Ptaszarni zadbano o znakomite warunki hodowlane – w czterech wolierach zainstalowano deszczownice, które raz dziennie imitują opady w lasach deszczowych, temperatura wewnątrz budynku nie spada nigdy poniżej 20 stopni C, a opiekunowie mogą dzięki kamerom monitorować proces znoszenia, wysiadywania, wykluwania i odchowywania piskląt.

Ptaszarnia


Na początek w wyremontowanym budynku zamieszkało nieco ponad 20 gatunków ptaków pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Nowej Gwinei. Poza gatunkami, które mieszkały tu przed remontem, pojawiły się również nowe. W planach zoo jest budowa wolier zewnętrznych, z których będą mogli korzystać lokatorzy „prywatnych apartamentów” i gdzie znajdą też swoje miejsce inne, rzadkie gatunki.

Dotychczas w Ptaszarni mieszkało około 60 gatunków ptaków, w 38 wolierach zewnętrznych i wewnętrznych. Po remoncie powstały cztery wielogatunkowe woliery oraz sześć jednogatunkowych, „prywatnych apartamentów”, które można łączyć. W tych ostatnich zamieszkają najrzadsze i najbardziej zagrożone gatunki.

Ptaszarnia jest już dostępna dla zwiedzających codziennie od 9.00. Jednak najpierw ptaki muszą się przyzwyczaić do ludzi, więc godziny otwarcia będą na początku krótsze i stopniowo wydłużane. Na początek, do 13 czerwca, do godziny 12.00, następnie do 20 czerwca do 15.00 i od 28 czerwca do 18.00 w dni powszednie oraz do 19.00 w weekendy.

Ptaszarnia to jeden z najpiękniejszych budynków na terenie wrocławskiego zoo, który jest projektem autorstwa Carla Schmidta. Otwarto go 9 czerwca 1889 r. W latach kryzysu 1921-1927, gdy zoo było zamknięte, w pawilonie tym działała ekskluzywna kawiarnia MOCCA. Po wojnie był pierwszym pawilonem udostępnionym dla zwiedzających, otwarto go już w lipcu 1948 r. Nigdy nie przeszedł remontu generalnego, a ostatnie prace miały w nim miejsce w latach 1967-1971.

Remont 132-letniego budynku, o powierzchni 1,1 tys. m kw., trwał ponad 4 lata i kosztował 6,8 mln zł z czego 2,6 mln zł zoo pozyskało z funduszy RPO WD, a 170 tys. zł z WFOŚiGW we Wrocławiu. Środki unijne wykorzystano na poprawę efektywności energetycznej oraz oprawę edukacyjną.

Czytaj też: Zabytek | Wrocław | Zwierzęta | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zoo Wrocław, UM Wrocław