Willa Bauhaus

Raj modernizmu! Willa Bauhaus z 1936 roku w Konstancinie-Jeziornie

Willa Bauhaus zbudowana została w 1936 roku. Jej wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Loft Kolasiński. W środku połączyli najlepsze motywy przedwojennego modernizmu z elementami stylu Bauhaus.

Zlecenie na realizację kompleksowego projektu wnętrz domu w Konstancinie-Jeziornie projektanci otrzymali w roku obchodów stulecia Bauhausu. Budynek jest typową willą zbudowaną w dwudziestoleciu międzywojennym. Kilka charakterystycznych cech w architekturze budynku pozwala podejrzewać, że jego autorem mógł być Lucjan Korngold, jednak nie zachowała się żadna dokumentacja, która mogłaby to potwierdzić.

Na parterze domu znajduje się salon z częścią gabinetową, strefa kominkowa, kuchnia z małą jadalnią i spiżarnią, duża jadalnia z częścią wypoczynkową i mała łazienka. Na piętrze jest biblioteka, pokój gościnny, sypialnia, garderoba i łazienka. Po przeprowadzeniu generalnego remontu wnętrze budynku pozostało w stanie surowym. Należało więc zaprojektować nowe schody, kominek, stolarkę wewnętrzną, łazienki, garderobę, kuchnię oraz dobrać parkiety i mozaiki podłogowe. Dużym wyzwaniem okazało się zaprojektowanie mebli zdolnych pomieścić kolekcję około dziesięciu tysięcy książek.

Głównym założeniem w projekcie wnętrz było nawiązanie do stylu Bauhaus w połączeniu z modernizmem lat 50. i 60.

Willa Bauhaus


Na potrzeby projektu zebraliśmy kolekcję wpisujących się w styl domu mebli, lamp i akcesoriów pochodzących z Czech, Holandii, Francji, Polski, USA, Włoch, Danii, Hiszpanii. Wśród nich znalazły się projekty autorstwa: Charlotte Perriand, Pierre’a Jeannereta, Le Corbusiera, Arne Jacobsena, Ico Parisiego, Franza Hohna, Hansa J.Wegnera, Gianluigiego Gorgoniego, Pierre’a Mazairaca & Karela Boonzaaijera, Louisa Kalffa, Gianfranco Frattiniego, Charlesa & Ray Eamesów, Marii Chomentowskiej, Arne Voddera, Jana Bočana, Patricii Urquioli – mówią autorzy projektu.

Do dekoracji domu wykorzystane zostały grafiki, ceramika i rzeźby autorstwa: Yoko Ono, Jana Golińskiego, Stanisława Wysockiego, Poli Kurcewicz-Krystyniak, Hanny Orthwein, Jadwigi Janus, Juliana Henisza, Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Kazimierza Podsadeckiego, Wojciecha Ledera.

Część mebli to autorskie projekty pracowni Loft Kolasiński: stoły, komody, biblioteki, witryny, przesłony, ławki, łóżko, stoliki nocne, meble kuchenne i łazienkowe, lustra, kabina prysznicowa. W projekcie wykorzystane zostały również lampy podłogowe Brazilian Punk projektu Loft Kolasiński, wykonane przez firmę Zbigniew Dzitkowski-Stolarstwo.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Bauhaus | whiteMAD na Instagramie

fot. Joel Hauck, źródło: Loft Kolasiński