Regał ze starych dżinsów. Zbudujesz go tak, jak chcesz

Nietypowy regał to dzieło Milana Friedricha, designera, który na co dzień mieszka w Berlinie. Opracował on specjalną technikę, dzięki której ze starych dżinsów można stworzyć wytrzymały i lekki materiał.

Milan Friedrich eksperymentuje z nowymi materiałami od kilku lat. Jego projekt badawczy “Towards a new matter” zaowocował powstaniem modułowego systemu, z którego można zbudować meble. Pierwszym jest regał.

Mebel ma charakterystyczny niebieski kolor. To dlatego, że powstał z poddanego recyklingowi dżinsu. Okazuje się, że taki materiał jest nie tylko lekki i wytrzymały, ale też doskonale pochłania dźwięk. Dlatego z powodzeniem mógłby zostać wykorzystany do budowy ścianek w przestrzeniach biurowych.

Projekt ma wartość ekologiczną. Jak zaznacza pomysłodawca regału, 75 procent ubrań produkowanych na świecie jest wyrzucanych po krótkim czasie noszenia. Problem ten skłonił berlińskiego designera do opracowania sposobu na przetwarzanie wyrzuconego materiału. Co ciekawe, stworzenie regału nie wymagało użycia dodatkowych substancji chemicznych. Moduły wykonane są w całości z odpadów i produktów pochodzenia naturalnego.

Wyglądem moduły przypominają kamień. Zostały zaprojektowane tak, aby można je było łączyć z innymi. Powstałe szczeliny można wypełnić elementami o jaśniejszym kolorze, dzięki czemu ścianka staje się pełniejsza.

źródło: milanfriedrich.com