zajezdni tramwajowej

Remont najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Perła odzyska blask

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na kompleksową modernizację i rozbudowę zajezdni tramwajowej Chocianowice w Łodzi. Ponad stuletnia hala zmieni się w nowoczesne centrum obsługi tramwajów.

Zajezdnia Chocianowice zbudowana została 119 lat temu. Generalny remont zbiegnie się ze 120 urodzinami zajezdni i zakończy w 2023 r. Wyremontowane zostanie torowisko na terenie obiektu, budynki i hale, w których serwisowane będą niskopodłogowe pojazdy. Przez cały czas modernizacji zajezdnia będzie funkcjonować i obsługiwać tramwaje.

Najstarsze fragmenty zajezdni pochodzą z 1901 roku. Na początku jej zaplecze techniczne było niewielkie, posiadała czterotorową halę oraz własną elektrownię, która zasilała linię do Pabianic.
Przez lata zajezdnia była rozbudowywana i modernizowana. Np. fragment budynku z kanałami nr 3 i 4 powstał około 1938 r. W 1972 r. przy zajezdni zbudowano pętlę tramwajową, która obecnie po zmianie infrastruktury pełni funkcję placu postojowego. Natomiast najnowsza część zajezdni, w której mieści się kanał nr 2 oraz budynek administracyjno-socjalny, została wybudowana w 1978 r.

Teraz urzędnicy Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi ogłoszą przetarg na wybór wykonawcy kompleksowej przebudowy zajezdni.

Będzie to dla nas jedna z najtrudniejszych inwestycji z racji jej złożoności. W ramach prac budowlanych zmodernizujemy i rozbudujemy 120-letni obiekt. Dobudowana do niego zostanie zupełnie nowa część, która będzie zawierała dwa nowe tory zakończone nowoczesnymi stanowiskami do sprzątania, mycia i obsługi technicznej tramwajów. Wraz z przebudową i rozbudową torowiska zmian będzie wymagała sieć trakcyjna. Jednym z jej elementów będzie przebudowana stacja transformatorowa zasilająca całą zajezdnię. W ramach remontu usunięte zostaną wszelkie kolizje z sieciami podziemnymi, takimi jak ciepłociąg, gazociąg i sieć wodno-kanalizacyjna – powiedziała Renata Zatorska-Sytyk, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

zajezdni tramwajowej


Termin składania ofert to luty 2021 roku. Urzędnicy chcą podpisać umowę i rozpocząć prace na przełomie wiosny i lata 2021 roku.

Projekt modernizacji zajezdni Chocianowice uwzględnia m.in. przywrócenie ceglanej elewacji frontowej, wymianę technologii i instalacji wewnętrznych, w tym: sanitarnych, elektrycznych, gazowych, teletechnicznych, przeciwpożarowych, dostosowanie pomieszczeń do aktualnych wymagań bhp oraz przywrócenie użyteczności istniejącym pomieszczeniom serwisowym. Modernizacji wymaga też wyposażenie istniejących hal, tak by można było serwisować w nich wagony niskopodłogowe, które całą aparaturę mają na dachu. Remont i rozbudowa zajezdni Chocianowice jest częścią dużego projektu „Tramwaj dla Łodzi”, w którym oprócz modernizacji zajezdni zakupionych zostanie 30 niskopodłogowych tramwajów oraz przebudowane i wybudowane zostanie 11 km torowisk.

Czytaj też: Cegła | Zabytek | Ciekawostki | Łódź | Renowacja | Komunikacja miejska

źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły