Renowacja jednego z największych mostów łukowych w Europie, a mianowicie holenderskiego mostu Van Brienenoordbrug to bardzo ważny projekt infrastrukturalny. Polski zespół międzynarodowej firmy doradczej Arup uczestniczy w renowacji holenderskiego Van Brienenoordbrug, największego podwójnego mostu łukowego w Europie. Obiekt o długości 1320 metrów jest jednocześnie jednym z najbardziej ruchliwych odcinków drogowych w Holandii. Polacy przygotowali modele 3D, które pomogły skrócić zakłócenia ruchu do 6 tygodni. Żywotność mostu ma zostać przedłużona o 100 lat i zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej wykorzystana zostanie część starej konstrukcji. Arup zakończył już prace nad projektem, którego realizacja zacznie się w 2025 roku.
Drugie życie mostu Van Brienenoordbrug
Dzięki Polakom prace potrwają sześć tygodni
Przy tego typu renowacjach zakłócenia w ruchu wynoszą średnio 1,5 roku. Ze względu na ogromne znaczenie Van Brienenoordbrug, prace musiały jednak zostać zaplanowane w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ograniczać dostęp do mostu. W związku z tym inżynierowie Arup opracowali harmonogram działań, który zorganizowaniem i precyzją dorównuje operacjom wojskowym. Po zastosowaniu szeregu środków, planowy czas zamknięcia mostu udało się ograniczyć do zaledwie sześciu tygodni.
–Tak duża redukcja czasu zamknięcia mostu wymagała dużej dokładności i wzięcia pod uwagę trudnych do oszacowania zmiennych. Arup musiał przeprowadzić szczegółowe analizy i sporządzić obszerną dokumentację. Kluczowe w tym działaniu były modele 3D obiektu przygotowane przy współpracy polskiego zespołu. Dzięki nim możliwa była bardzo dokładna ocena konstrukcji i zaplanowanie tak krótkiego przebiegu prac – mówi Łukasz Hetmański, BIM Manager w Arup, członek polskiego zespołu tworzącego projekt mostu Van Brienenoordbrug.
Arup to światowy ekspert w dziedzinie „zrównoważonej inżynierii”, który w swoich szeregach skupia architektów, projektantów, inżynierów. Firma pełni rolę doradcy technicznego, zapewniającego wsparcie w całym procesie inwestycyjnym – od koncepcji, przez realizację, po oddanie obiektu. Arup uczestniczył w projektach w ponad 140 krajach świata w obszarach takich jak m.in.: lotnictwo, energetyka, nieruchomości, przemysł, technologia. Więcej informacji na temat firmy na: https://www.arup.com/pl-pl/our-firm
Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Holandia | Niderlandy | whiteMAD na Instagramie]