Renowacja zabytkowego kościoła

Renowacja zabytkowego kościoła w Czechach. W budynku zagościła kultura!

Biblioteka Naukowa w Ołomuńcu od 1959 roku używa luterańskiego Czerwonego Kościoła jako magazyn książek. Nieruchomość przez te wszystkie lata była zamknięta dla postronnych osób. Właściciel zabytkowego budynku, Kraj Ołomuniecki, postanowił wybudować nowy budynek biblioteki, aby powiększyć powierzchnie magazynowe i tym samym przeznaczyć świątynię na cele kulturalne, takie jak koncerty, publiczne odczyty, wykłady lub pokazy sztuki. Renowacja zabytkowego kościoła pozwoli ponadto na utworzenie tam centrum informacyjnym Biblioteki Naukowej i Kraju Ołomunieckiego.

Głównym założeniem i celem projektu było połączenie ogólnej renowacji historycznego budynku z nowymi funkcjami kulturalnymi i społecznymi. Budynek był w bardzo złym stanie. W pierwszej kolejności należało wzmocnić fundamenty, naprawić zawilgocony i zasolony mur, naprawić sztukaterie i tynki oraz uporządkować i uzupełnić ubytki w elewacji. Podłogi zostały całkowicie przebudowane. Renowacja dachu była jedną z najważniejszych prac. Belki zostały poważnie uszkodzone przez deszcz, w każdej chwili mogły się zawalić. Studio zdecydowało się na całkowitą przebudowę lecz maksymalnie się postarało, aby zachować oryginalne elementy. Nowy dach został wykonany z miedzianych elementów, które są kopią tego samego kształtu i formatu, co oryginalne. Pierwotne dekoracje nie przetrwały próby czasu, więc pracownia nawiązała współpracę ze znanym ołomunieckim rzeźbiarzem Janem Dostalem, który stworzył współczesny wystrój.

Renowacja zabytkowego kościoła



Nowa funkcjonalność budynku wymagała dodatkowej przestrzeni operacyjnej i socjalnej, ale nie mieściła się ona w głównej bryle kościoła. Aby uniknąć znaczących zmian konstrukcyjnych w istniejącym zabytkowym budynku, studio zdecydowało się na dodanie nowej bryły. Nowy budynek znajduje się dokładnie pomiędzy kościołem a dyrekcją biblioteki, łącząc je ze sobą wspólnym holem wejściowym z recepcją i kawiarnią. Nowa konstrukcja nie zaburza znacząco odbioru istniejącej już zabudowy. Krystaliczna bryła oficyny nawiązuje do neogotyckiej formy kościoła, a jej rzut jest wyciętym fragmentem jego planu. Ściany i dach wykonano z matowego czarnego aluminium. Przestrzeń publiczna wokół kościoła jest kolejnym atrakcyjnym dodatkiem do projektu. Tam, gdzie kiedyś było ogrodzenie, teraz jest skwer z miejscami do siedzenia i zielenią.

Projektowanie wnętrz

Atelier-r wykonało koncepcję wystroju wnętrz i zaprosiło do współpracy Denisa Strmiskova Studio, które odpowiada za szczegóły, takie jak dobór oświetlenia czy meble. Recepcja i kawiarnia zajmują główną przestrzeń w nowoczesnej części. Wykonana jest z pastelowego różowego betonu. Różowy kolor pasuje również do innych powierzchni w całej przestrzeni, takich jak podłogi, meble lub ściany. We wnętrzu dominuje masywna ściana wypełniona starymi książkami, które po zmroku są podświetlane. Przed ścianą wisi kolorowa, szklana oprawa oświetleniowa Lambert & Fils. Eleganckie i minimalistyczne szklane elementy unoszą się w powietrzu, zawieszone na nylonowych linach wysoko nad głowami zwiedzających. Jeśli spojrzeć na nie pod określonym kątem, odzwierciedlają domy na ulicy lub kościół. Światła są tutaj bardzo ważnym elementem. Drewniane krzesła Zeitraum, wykonane z drewna orzechowego, znajdują się zarówno we wnętrzu kościoła, jak iw kawiarni w oficynie. Plastikowe krzesła Hay to projekt braci Bouroullec. Dostępne są również minimalistyczne fotele do odpoczynku. Stoliki kawowe zostały wykonane na wymiar. Materiał i detale stołów czerpią inspirację z tradycyjnych elementów kościoła. Lampy podłogowe od Kaia umieszczono zarówno w kościele, jak i w kawiarni, aby stworzyć przyjemną atmosferę.

Przy projekcie współpracowało studio graficzne KOSATKO, projektując zupełnie nową identyfikację wizualną oraz logo Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu.

Pracownia: atelier-r (facebook, instagram)
Autor: Miroslav Pospíšil, główny architekt
Klient: Kraj Ołomuniecki, Ołomuniecka Biblioteka Naukowa
Lokalizacja projektu: Czechy, Bezručova 1180/3, 779 00 Ołomuniec
Rok ukończenia: 2023
Powierzchnia zabudowana: 606 m²
Fotograf: BoysPlayNice
Współpracownik projektu wnętrz: Denisa Strmisková Studio
Projekt graficzny: Studio KOSATKO
Stalowe elementy: Jan Dostál
Generalny wykonawca: Firma Červený kostel [związek firm STRABAG i OHLA ŽS]
Wykonawca wyposażenia wnętrz: Prosto Interier

Źródło: atelier-r

Zobacz też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Architektura sakralna | Czechy

Temat: Renowacja zabytkowego kościoła w Czechach. W budynku zagościła kultura!