wytwórnia alkoholu

Rewitalizacja wytwórni alkoholu w Poznaniu. Ceglany budynek wygląda jak nowy

Rewitalizację pozostałości po dawnej wytwórni alkoholu Akwawit w Poznaniu przeprowadziła firma Bouygues Immobilier, która wokół budynku zbudowała osiedle. Kompleks znajduje się w śródmieściu przy ulicy Bóżniczej 8.

Manufaktura Stare Miasto to zbudowane w 2020 roku osiedle i pierwsza inwestycja mieszkaniowa, którą deweloper zrealizował w stolicy Wielkopolski. W ramach prac odnowiono budynek dawnej wytwórni alkoholi Akwawit, której historia sięga XIX wieku. Projekt osiedla powstał w pracowni Kostka & Kurka.

W ramach prac odnowiono budynek dawnej destylatorni oraz budynek, w którym kiedyś znajdował się zbiornik przeciwpożarowy. Prace rewitalizacyjne przeprowadzono we współpracy z konserwatorem zabytków.

Dzięki temu stara rotunda zyskała nowe życie jako część oryginalnego projektu – mówi Cezary Grabowski dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

wytwórnia alkoholu


Rotunda została dokładnie odrestaurowana i połączona z kompleksem mieszkaniowym. W nowej aranżacji pełni ona funkcję usługową oraz holu wejściowego. To najbardziej charakterystyczna część inwestycji, z której teraz korzystają wszyscy mieszkańcy osiedla. Ceglana budowla była też inspiracją dla architektów, którzy wykorzystali ceglany motyw i przenieśli go do klatek schodowych budynków. Znajdują się tam industrialne elementy z epoki, a przy drzwiach wejściowych do mieszkań zamontowano półportale. Uzupełnieniem jest czerwona cegła na elewacjach i we wnętrzach.

wytwórnia alkoholu
Ścianę zrewitalizowanego obiektu zdobi oryginalna tablica informacyjna sprzed lat.

Bouygues Immobilier to firma deweloperska o zasięgu międzynarodowym, z wieloletnim doświadczeniem w budownictwie. W Polsce działa od 2001 roku i od tego czasu zrealizowała 51 inwestycji w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu – łącznie na ponad 7200 mieszkań.

Zakłady spożywcze Akwawit prężnie działały w dwudziestoleciu międzywojennym. Działalność zakończył ogromny pożar, który wybuchł tutaj w 19 maja 1937 roku. Podczas burzy piorun uderzył w zbiornik, w którym znajdowało się 200 tysięcy litrów spirytusu. Płonąca ciecz rozlała się na pobliskie ulice i niemal doszczętnie zniszczyła fabrykę, w efekcie rozmiaru tragedii wytwórnia alkoholu zakończyła swoją działalność.

Czytaj też: Poznań | Cegła | Osiedle | Renowacja

fot. Przemysław Turlej (www.turlejfoto.weebly.com) , źródło: Bouygues Immobilier Polska