Rodzinny dom na wsi. Takich widoków można zazdrościć

Projekt budynku powstał w atelier SAD, z kolei wnętrza zaprojektowała Iveta Zachariášová. Rodzinny dom zbudowany został w pobliżu miejscowośći Šimonovice w Czechach, nieopodal miasta Liberec. 

O budowie w tym miejscu inwestorzy myśleli już siedem lat temu. Dobrze znali okolicę. Przyjeżdżali tu na spacery i by odpocząć. Niedawno postanowili zrealizować swoje marzenia.

Jego powierzchnia użytkowa wynosi 158 m kw. Rodzinny dom zbudowany został w malowniczym, wyżynnym regionie. To właśnie atuty przyrody spowodowały, że bryła budynku ustawiona została na podwyższeniu, a okna umieszczono tak, by kadrowały najlepsze widoki.

Dom zbudowany został na planie prostokąta o wymiarach 22,5 x 7 m. Położony jest tuż obok drogi dojazdowej. Co ciekawe, architekci umieścili budynek na skarpie, przez co oglądany ze strony ulicy zdaje się być mniejszy. Takie rozwiązanie pozwoliło stworzyć “dziedziniec na dachu”. Właściciele mogą wygodnie wjechać na dach domu, by wejść do środka korzystając z drzwi umieszczonych na wysokości pierwszego piętra. Kolejne wejście zlokalizowano na parterze po zachodniej stronie budynku.

Wnętrze zostało rozplanowane w taki sposób, aby maksymalnie dużo okien skierować na wschodnią stronę. Widać to w przeszklonym salonie, który sąsiaduje z zadaszonym tarasem. Ten ostatni ozdobiony został kamienną posadzką, która jest charakterystyczna dla zabudowy ulic w położonym obok mieście Liberec.


Rodzinny dom ma kształt nowoczesnej stodoły. Dwuspadowy dach wykonany jest z blachy aluminiowej w kolorze antracytowym i ma różną wysokość – obniża się po stronie wschodniej. Elewację domu wykonano z desek z portugalskiego korka, które ułożono w pionowe pasy. To jeden z pierwszych budynków w Czechach, którego elewację ozdobił ten materiał.

Budynek zdobył nagrodę w konkursie im. Karla Hubáčka „Budowa Roku w Kraju Libereckim 2021”, w którym zajął III miejsce.

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie