Rośnie nowy kampus CD PROJEKT w Warszawie [WIEŚCI Z BUDOWY]

Kampus CD PROJEKT zaprojektowali architekci z pracowni Medusa Group. Kompleks zbudowany zostanie na Żeraniu w Warszawie, w miejscu, w którym firma swoją siedzibę ma od lat. Gotowy jest już nowy garaż, którego dach jest wielką strefą do rekreacji.

To będzie nowoczesny i przyjazny środowisku budynek. Architekci z Medusa Group nad projektem kompleksu biurowego dla CD PROJEKT pracują już od kilkunastu miesięcy. Efektem pracy architektów będzie nowoczesna i elastyczna przestrzeń, którą będzie można łatwo zaaranżować do aktualnych potrzeb.

Architektura budynku ma wyrażać „gen przemysłowy”, który architekci dostrzegli w lokalizacji kampusu (dawne zakłady FSO), jak i w działalności firmy CD PROJEKT, która zajmuje się tworzeniem i wydawaniem gier wideo. Celem twórców projektu było stworzenie miejsca pracy, które w pełni będzie odzwierciedlać kreatywność i ducha innowacji studia.

Kompleks stanie na terenie kampusu, który znajduje się na terenie dawnych zakładów FSO Żerań. Całość będzie składać się z budynku biurowego oraz wielofunkcyjnego budynku garażu ze strefą rekreacyjną na dachu. Ta ostatnia część jest już gotowa i można ją zobaczyć na zdjęciach poniżej.

W miejscu, gdzie powstaje obecnie biurowiec, była przestrzeń parkingowa, służąca pracownikom CD PROJEKT. Firma adaptuje tę postindustrialną tkankę już od kilkunastu lat. Teraz również my dołączamy do tej opowieści, pisząc jej nowy rozdział. Zaczęliśmy od wzniesienia wielopoziomowego garażu, który służyć będzie pracownikom również jako miejsce plenerowego wypoczynku i rekreacji – podkreśla Przemo Łukasik, współzałożyciel studia architektonicznego Medusa Group.

Parking z zieloną strefą do rekreacji to odpowiedź na współczesne potrzeby pracowników, którzy cenią sobie atrakcyjne miejsce pracy. Zielona przestrzeń jest miejscem służącym do integracji. Na dachu parkingu można organizować spotkania, uprawiać crossfit czy grać w koszykówkę. Specjalny łącznik umożliwia przemieszczanie się między dachem a budynkiem głównym.

Ta strefa to znak czasów w jakich żyjemy, gdy miejscu pracy towarzyszy zielona przestrzeń relaksu, organicznie przenikająca do strefy formalnej – dodaje architekt.

O tym, jak będzie wyglądać cały kampus świadczy już elewacja garażu. Wykonano ją z arkuszy polerowanej, giętej blachy. Elewacja w takiej formie dyskretnie deformuje odbicia, powodując ciekawy efekt wizualny. Konstrukcja ze stalowych profili zapewnia wsparcie dla roślin, które z czasem pokryją budynek, tworząc kameralną strefę rekreacji. Zieleń wypływać będzie z donic, stworzonych na podłużnych uskokach bryły.


Otwartość i swoboda projektowa przejawiają się również w projekcie samego biurowca.

Jednym z kluczowych aspektów, na których skupiliśmy się w pracy projektowej jest elastyczność zagospodarowania przestrzeni biurowej. Tradycyjne biurowce często narzucają sztywne układy pomieszczeń. Tymczasem my staraliśmy się zaprojektować uniwersalną przestrzeń na otwartym planie, bardzo łatwą w organizacji i efektywnym przearanżowaniu w przyszłości – podkreśla Przemo Łukasik.

Elastyczność wnętrz wymusiła zastosowanie stalowej konstrukcji stropów. Poszczególne kondygnacje zostały pozbawione wewnętrznych słupów i ścian nośnych oraz działowych, aby łatwiej było dostosowywać je do zmieniających się potrzeb użytkowników oraz odbiorców. Łatwość w aranżacji zapewnią modułowe elementy.

Nowy budynek biurowy wyróżnia intensywne wykorzystanie zieleni. Wzdłuż wszystkich przeszklonych elewacji architekci zaprojektowali zielone tarasy. Będzie można na nie wyjść ze wszystkich pomieszczeń i przestrzeni biurowych. Rozsuwane okna mają zapewnić dużą ilość naturalnego światła i świeżego powietrza. Balkony będą cofnięte w głąb fasady, zapobiegając zbytniemu nasłonecznieniu i nagrzewaniu wnętrz. 

Nowy kompleks budynków na Żeraniu ma aktywizować poprzemysłową dzielnicę i kłaść nacisk na rozwiązania proekologiczne i niskoemisyjne. W sumie powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 5611 m kw.

Architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała

Współpraca autorska: Wojciech Funkiewicz, Magdalena Kołłątaj, Jan Wichrowski, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Michał Sokołowski, Michał Laskowski, Mateusz Małecki, Krzysztof Weber, Michał Gawron, Tymoteusz Sapa, Aleksandra Mazur

Inwestor: CD PROJEKT S.A.

Architektura krajobrazu: Florabo, KASS

Konstrukcja i instalacje: WSP Polska

Projekt fasady: Studio Profil

Drogi: Civil Transport Designers s.c.

Ochrona p.poż.: PROTECT

Powierzchnia użytkowa: budynek: 5611,12 m2

Projekt: 2020-2022

Realizacja: 2022-2024

fot. Juliusz Sokołowski

Czytaj też: Medusa Group | Architektura | Polska | Architektura w Polsce | Biurowiec | Ciekawostki