Rozbrat 44a
Przyszły biurowiec. Fot. Nowa Warszawa

Rozbrat 44a w Warszawie przechodzi do historii. Dawną siedzibę SLD zastąpi biurowiec

Lada moment rozpoczną się prace rozbiórkowe budynku przy Rozbrat 44a. Wiadomo już, że na miejscu dawnej siedziby Sojuszu Lewicy Demokratycznej powstanie nowoczesny biurowiec. Zmiany widoczne będą także na tyłach nieruchomości, gdzie mieści się stary hotel oraz pawilon.

Nieruchomość powstała w latach 30. XX wieku na potrzeby Wyższej Szkoły Dziennikarskiej. W czasie okupacji niemieckiej w budynku mieścił się magazyn umundurowania i wyposażenia, zdobyty przez powstańców 10 sierpnia 1944 r. Obiekt po odbudowie z wojennych zniszczeń został rozbudowany o skrzydło od strony północnej. Po wojnie mieściły się tam różne instytucje Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1999 r. znalazł tam swoją siedzibę Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Gmach Wyższej Szkoły Dziennikarskiej tuż przed wojną. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie


W 2011 r. ówczesny szef partii wystawił nieruchomość na sprzedaż. Kupiła ją firma Radius, razem z ośmiopiętrowym dawnym hotelem oraz pawilonem przy ul. Szarej, w którym kiedyś mieścił się klub Syreni Śpiew. Obecnie właścicielem nieruchomości jest spółka X Point Powiśle, która zamierza rozebrać wszystkie obiekty, na co ma już pozwolenie konserwatora. Przy Rozbrat 44a powstanie ośmiokondygnacyjny biurowiec z częścią usługową w parterze. Nowa inwestycja swoimi gabarytami będzie zbliżona do obecnego budynku dawnej Szkoły Dziennikarskiej.

Budynek obecnie i na wizualizacji. Źródło: Nowa Warszawa i Google Maps

Łączna powierzchnia biurowa nowej inwestycji wyniesie około 4 400 mkw., natomiast część handlowo-usługowa to 700 mkw. Pod budynkiem zaplanowano 2-kondygnacyjny parking samochodowy na 50 stanowisk. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro Atelier Tektura. Prace rozbiórkowe potrwają do końca roku. Następnie rozpocznie się trwająca dwa lata budowa biurowca. Całość ma być gotowa w III kwartale 2025 roku. Na miejscu dawnego hotelu w głębi działki ma powstać apartamentowiec według projektu BPA Projekt Adama Wagnera. W budynku ma znajdować się basen, siłownia, kompleks SPA, concierge, a każdy apartament ma być obsługiwany bezpośrednio z windy. Ceny mają zaczynać się od 55 tys. zł za mkw. Termin rozpoczęcia tej inwestycji na razie nie jest znany.

Źródło: nowawarszawa.pl, urbanity.pl, businessinsider.pl

Czytaj też: Architektura | Biurowiec | Metamorfoza | Historia | Warszawa | Architektura w Polsce