Różowy dom

Różowy dom z betonu. Powstał bezpośrednio przy plaży!

Różowy dom zlokalizowany jest na południu Anglii w hrabstwie East Sussex. Stoi na plaży w Camber Sands w malowniczej miejscowości Camber. Został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną RX Architects na życzenie pary z trójką dzieci. Projekt nosi nazwę “Seabreeze”, która nawiązuje do jego nadmorskiego położenia.

Plaża Camber Sands znajduje się w mieścinie Camber w hrabstwie East Sussex w Wielkiej Brytanii. Leży na wschód od ujścia rzeki Rother w Rye Bay oraz jest jedynym systemem wydmowym w hrabstwie. Obszar ten wchodzi w skład terenu Site of Special Scientific Interest — SSSI. Jest to organizacja zajmująca się ochroną przyrody, przez co skala i bryła domu były ograniczone przez wytyczne organizacji.

Architekci, projektując obiekt, inspirowali się w dużej mierze wyglądem śródziemnomorskich domów przy plażach. Z zewnątrz bryła pokryta jest gładkim betonem z różowym pigmentem. Wszystkie okna zapewniające sporą ilość dziennego światła w środku nie posiadają gzymsów, aby zapobiec gromadzeniu się w nich piasku. Rozwiązaniem na brak rynien, które również gromadziłyby piasek, jest spadzisty dach, z którego woda bezpośrednio ścieka na ziemię. Cała zewnętrzna konstrukcja uszczelniona jest trwałymi włóknami betonowymi, co daje jej dużą odporność na silne wiatry, piasek oraz sól w morskiej bryzie.

Sąsiednie nieruchomości wymagają znacznej konserwacji ze względu na ekstremalne warunki pogodowe oraz przesypujący się piasek, który szybko wnika w strukturę budynku i zaczyna ją niszczyć” – mówi Rob Pollard, założyciel pracowni.

Różowy dom jest ogrzewany i chłodzony za pomocą dwóch gruntowych pomp ciepła o głębokości 90 metrów oraz systemu wentylacji mechanicznej i odzysku ciepła — MVHR. Posiada on również taras oraz drewniany deptak prowadzący prosto na plaże. Zakrzywiona ściana na tarasie wykonana ze stali kortenowej służy jako ochrona przed wiatrem i piaskiem.

Dom mieści w sobie otwarty salon z kuchnią z dużymi oknami wychodzącymi na plażę, a także trzy sypialnie dwuosobowe, dwie sypialnie z łazienką i wspólną łazienkę. Znajduje się w nim również małe spa z łaźnią parową, sauną i basenem zanurzeniowym. Całe wnętrze domu zostało wykończone z materiałów bardzo trwałych, aby służyły przez lata. Są to między innymi podłogi i okładziny z wędzonego dębu, lastryko imitujące kamyki z plaży czy chociażby faktura ścian uzyskana poprzez naturalną wapienną farbę.

Róż przypomina tradycyjne śródziemnomorskie domy plażowe z naturalnie różowymi tynkowanymi elewacjami, a ten konkretny kolor kontrastuje z nieustannie zmieniającym się niebem. Daje zarówno stonowany wygląd w pochmurne dni, jak i bardziej żywy w te pogodne” – dodaje.

O pracowni:

RX Architects — studio architektoniczne założone przez Roba Pollarda i Dereka Rankina w Rye w East Sussex w 2016 roku. Specjalizuje się w wysokiej klasy projektach mieszkaniowych i komercyjnych o mieszanym przeznaczeniu i postrzega architekturę jako proces skoncentrowany na kliencie. Innym projektem pracowni jest na przykład Druim — dom na terenie rezerwatu Rye Nature Reserve.

Czytaj też: Dom jednorodzinny |  whiteMAD na Instagramie  | Wielka Brytania | Beton | Ciekawostki

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.rxarchitects.com
Zdjęcia: https://www.rchivers.co.uk