Rusza budowa La Serre w Paryżu. Wieżowiec będzie jak ogród

La Serre to budynek, który zaprojektowali architekci z pracowni MVRDV. Wieża zbudowana zostanie w podparyskim obszarze ZAC Léon Blum, który ma być przykładem odpowiedzialnego budownictwa oraz rozwiązać problem z dostępem do mieszkań na wynajem.

Budowę poprzedziła uroczystość, podczas której posadzono 390 drzew. To symbol zmian w kierunku wprowadzenia do miejskiej tkanki zieleni oraz odpowiedzialnego podejścia w projektowaniu. La Serre to liczący 18 kondygnacji wieżowiec, którego elewację ma zdobić zieleń. To budynek o mieszanych funkcjach, obok mieszkań na wynajem znajdą się tutaj sklepy i lokale usługowe.

La Serre ma być jak miejska oaza i uświadamiać, że śmiałe podejście do nowoczesnej architektury może zaowocować powstaniem projektu, który mieszkańcom przybliży kontakt z naturą, bez rezygnacji mieszkania w miejskiej przestrzeni.

Architekci z holenderskiej pracowni MVRDV zaprojektowali nowy budynek jako pionową wioskę krajobrazową. W środku powstanie 190 mieszkań, z których około 30 proc. przeznaczono na mieszkania socjalne. Na całym parterze powstała przestrzeń dla lokali handlowych i usługowych. Taki podział mieszkań oraz lokali handlowych ma sprawić, że budynek będzie integrować mieszkańców, którzy będą mogli spotykać się w kawiarniach czy restauracjach.


Największą atrakcją zaprojektowanego budynku jest jednak zieleń. Mieszkańcy będą mogli korzystać ze wspólnych ogrodów – powstanie prawie 3 tys. m kw. zielonej przestrzeni zewnętrznej. Pionowy ogród zaprojektowała architektka krajobrazu Alice Tricon. Stworzyła ona oazę ze 150 różnych gatunków roślin, z których 70 proc. to gatunki rodzime, starannie dobrane pod kątem wysokości budynku oraz ekspozycji na słońce i wiatr. Dobrane rośliny mają pozytywnie wpływać na lokalny ekosystem. Całość uzupełnią budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy.

Architekci tak zaprojektowali budynek, aby mieszkańcom umożliwić kontakt z naturą. Aż 25 proc. powierzchni budynku jest przeznaczona na tarasy i balkony, zapewniając średnio 15 m kw. powierzchni zewnętrznej na jednego mieszkańca. Zieleń bez względu na to, czy znajduje się w częściach wspólnych czy na prywatnych balkonach, będzie pielęgnowana przez osiedlowego ogrodnika.

Dzięki La Serre przenosimy naturę do serca miasta. Budynek pokazuje, w jaki sposób przyroda i człowiek mogą współistnieć, a pomaga w tym architektura – mówi Winy Maas z MVRDV.

W sumie budynek będzie miał 12 700 m kw. powierzchni.

źródło: MVRDV

Czytaj też: Paryż | Francja | Zieleń | Wieżowiec | MVRDV | whiteMAD na Instagramie