Rusza rozbudowa ZOO w Łodzi. Powstanie gigantyczne Orientarium!

Po dwóch latach odwołań i opóźnień, łódzkie zoo znalazło podwykonawcę, który wybuduje olbrzymi kompleks Orientarium. W kilku halach znajdziemy znaczną ilość zwierząt i roślin pochodzących z obszaru Azji i Pacyfiku. Znamy już oficjalny projekt oraz wykonawce jednej z największych inwestycji w Łodzi. Łódzkie zoo podpisało właśnie umowę z wykonawcą, którym okazał się Mosty Łódź. Zobaczcie, jak będzie wyglądać największe w Polsce Orientarium!

Jak mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, rozbudowa była konieczna z wielu przyczyn. Po pierwsze przez fakt, że łodzie zoo nie było modernizowane przez niemal 80 lat. Drugim ważnym aspektem jest obowiązek zapewnienia zwierzętom, jak najlepszych warunków do życia. Wcześniejsze wybiegi nie spełniały standardów, przez co wiele gatunków musiało opuścić placówkę, lub po prostu nigdy do niej nie trafiły. Jako przykład, podaje się słonie indyjskie, które już kiedyś gościły w łódzkim zoo. Jednak według przepisów Unii Europejskiej zwierzęta te muszą być trzymane w stadach, tak więc po śmierci słonicy Magdy pozostałe słonie musiały być przetransportowane do innego obiektu, który pozwoli na stworzenie stada tych zwierząt. W podobny sposób Łódź straciła również hipopotamy oraz nosorożce.

Nowo powstający obiekt ma być najważniejszym punktem w łódzkim zoo. Inwestycja warta 262 miliony złotych zakłada stworzenie największego skupiska azjatyckiej flory i fauny w tej części Europy. Co będziemy mogli w nim podziwiać? Naprawdę sporo! Wśród zwierząt, które zamieszkają w budowanym kompleksie znajdą się między innymi wcześniej wspomniane słonie indyjskie, rekiny, pantery, czy orangutany, a nawet niedźwiedzie malajski. Jedną z największych atrakcji ma być ogromny basen o powierzchni ponad 5 tysięcy mkw. dla ryb morskich. Dzięki przeprowadzonemu pod akwenem szklanemu tunelowi będziemy mogli zobaczyć morską faunę z naprawdę bliska.


Inwestycja wymagać będzie również poprawy infrastruktury w okolicy. Według założeń obiekt ma przyciągać ponad 2 miliony turytów rocznie, więc potrzebne jest usprawnienie istniejącej siatki dróg, a także stworzyć nowe miejsca parkingowe. Warto zwrócić uwagę, że inwestor zapewnił, że podczas budowy obiektu wycinka drzew zostanie ograniczona do minimum. 

materiały prasowe: https://uml.lodz.pl