remont Kossakówki
Wizualizacja budynku oraz ogrodu wykonana przez LEM Studio Architektoniczne

Ruszył remont Kossakówki – gniazda rodzinnego słynnych krakowskich artystów

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy Kossakówka należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK od końca 2019 roku. Budynek willi wraz z otoczeniem przechodzi właśnie kompleksową renowację. Zamierzeniem Muzeum jest stworzenie w tym miejscu prezentacji dokonań rodziny Kossaków. Remont Kossakówki przywróci budynkowi dawny urok.

Dworek Kossakówka zakupił w 1869 roku nestor rodu Juliusz Kossak i zamieszkał tam wraz z żoną i pięciorgiem dzieci. Całość otoczona była ogrodem, a położenie na obrzeżach miasta i sąsiedztwo pobliskiego parku, czyniło z niej prawdziwie sielską przystań dla artysty Kossaka. Tu stworzył pracownię, tu malował swoje obrazy.

Wizualizacja budynku oraz ogrodu wykonana przez LEM Studio Architektoniczne

remont Kossakówki

Kossakówka zawsze tętniła życiem. Aż do II wojny światowej była domem otwartym dla inteligencji i sfer artystycznych Krakowa. W roku 1884 willę przejął od ojca syn Wojciech. Od tej pory w Kossakówce były już dwie pracownie dwóch wybitnych polskich malarzy. Troskę o gniazdo rodzinne przejęła po babci Juliuszowej nowa pani Kossakowa – Maria Wojciechowa. Tym samym Kossakówka stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia tej artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. W roku 1942 po śmierci Wojciecha dom przejął jego syn Jerzy. Po wyjeździe sióstr mieszkał tam razem z żoną i dziećmi. Po wojnie Kossakówce groziło wyburzenie, ale uchroniła ją postawa żony Jerzego, która wywalczyła uznanie obiektu za pamiątkę narodową. W 1960 roku dworek został wpisany do rejestru zabytków, został wyremontowany, jednak na tym zakończył się protektorat państwa. W latach 80. XX wieku zaczął podupadać.

Willa Kossakówka w 1936 i 2020 roku. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe i fot. Rafał Sosin

Budynek w 2023 roku oraz na wizualizacji. Źródło: Zygmunt Put, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons i LEM Studio Architektoniczne

Wykonawcą prac jest ARCO System. W budynku planowana jest wymiana wszystkich stropów i wyrównanie poziomu podłóg. Ze względu na to, że w dworku zachowało się stosunkowo niewiele oryginalnych elementów, podjęto decyzję, że należy uratować wszelkie pozostałości dawnego wyposażenia. W ramach prac zostaną usunięte wtórne ściany działowe, które w chaotyczny sposób zmieniły układ pomieszczeń. Obiekt zyska nową stolarkę okienną i drzwiową na wzór historycznej, nową elewację oraz dach. Ogród Kossakówki zostanie zaaranżowany według projektu opartego na materiałach historycznych i uzgodnionego z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Remont dworku współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa oraz Fundacji Orlen. Pomieszczenia odremontowanej Kossakówki poświęcone będą poszczególnym członkom rodziny Kossaków zamieszkującym dawną willę. Oprócz wystaw stałych prezentujących dorobek twórczy artystycznej rodziny, w przestrzeniach przeszłego muzeum będą miały miejsce wystawy czasowe. Czytelnikom udostępniona zostanie biblioteka, której księgozbiór jest obecnie kompletowany. W powstającym oddziale MOCAK-u planowana jest szeroko zakrojona działalność edukacyjna, obejmująca oprowadzania, warsztaty, lekcje muzealne oraz spotkania.

Źródło: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Miasto | Kraków | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje

Temat: Ruszył remont Kossakówki – gniazda rodzinnego słynnej krakowskiej rodziny artystów