Jedna z najciekawszych kamienic na warszawskiej Starówce, stojąca pod adresem Rynek Starego Miasta 21, wypiękniała. Odnowiono tam m.in. tynki ze sgraffitem, drzwi oraz element o największej wartości historycznej – gotycki portal. Jest on oryginalną pamiątką po średniowiecznej zabudowuje rynku. Teraz przeszedł konserwację podobnie jak inne części kamienicy.
Ostrołukowy, perspektywiczny portal pochodzi prawdopodobnie z XV w. i jest perełką architektoniczną na Starym Mieście. Szczęśliwie nie został zniszczony w czasie II wojny światowej, jednak niemal cała pozostała część budynku legła w gruzach. Portal wkomponowano w bryłę kamienicy w czasie powojennej odbudowy. Obie jego części pochodzą z różnych okresów, lecz dokładny dzielący je czas jest trudny do ustalenia.
Kamienica Rynek Starego Miasta 21 we wrześniu 1947 r., widać ocalały portal. Źródło: „Warsaw, September 1947”, Autor: Henry N. Cobb
W trakcie prac konserwatorskich zostały usunięte zabrudzenia, wymieniono wtórne spoiny cementowe. Całość średniowiecznego wątku oczyszczono metodą mikropiaskowania. Niewielkie ubytki uzupełniono zaprawami mineralnymi barwionymi w masie, natomiast większe flekami z cegły. Cała elewacja powyżej portalu została pokryta różowo-brązowym tynkiem barwionym w masie w kolorystyce potwierdzonej w badaniach i zaakceptowanej przez komisję konserwatorską. Sgraffito dekorujące ostatnią kondygnację, przedstawiające putta niosące rogi obfitości było pokryte wtórną warstwą malarską, którą usunięto w trakcie tegorocznych prac. Po pozbyciu się nawarstwień wzmocniono jego powierzchnię oraz warstwy podkładowe. Z uwagi na konieczność wykonania uzupełnień, sgraffito zostało ujednolicone kolorystycznie przy zastosowaniu farb laserunkowych. Do sieni kamienicy prowadzą ozdobne, drewniane, dwuskrzydłowe drzwi, dekorowane ćwiekami. Przed konserwacją były już w bardzo złym stanie. Kompleksowa renowacja drzwi – zarówno elementów drewnianych, jak i metalowych – została wykonana w pracowni.
Dotacja miasta na ten remont wyniosła 93 tys. zł.
Źródło: um.warszawa.pl
Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce