Rynek w Brzegu. Zniknie parking, pojawią się sadzawka i nowe drzewa. 

Wielkie zmiany w Brzegu! Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania rynku miejskiego w Brzegu wraz z zielenią i elementami małej architektury. Zwycięsko projekt przygotowała pracownia Maćków Pracownia Projektowa.

Brzeg to urokliwe miasto w województwie opolskim, które może pochwalić się naprawdę bogatą historią. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą jeszcze z 1235 roku. Jednym z najważniejszych punktów na mapie miasta jest pochodzący z XIII wieku rynek, który właśnie ma przejść gruntowny remont i modernizację.

W celu wyłonienia projektu na przebudowę i dostosowanie rynku miejskiego do nowych funkcji miasto wraz z opolskim oddziałem SARP ogłosiło konkurs, w ramach którego wyłoniono zwycięską koncepcję. Najlepszą pracę złożyła Maćków Pracownia Projektowa. W pracach nad projektem brali udział: Zbigniew Maćków, Katarzyna Mrzewa, Michał Nykiel, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka i Michał Zawadzki.


Zaproponowane przez Maćków zmiany dotyczą niemal każdej sfery obecnego rynku. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zmiany funkcjonalne. Rynek ma być w całości oddany do dyspozycji pieszym, co za tym idzie zniknie z niego parking, postój taksówek, a także przystanki komunikacji miejskiej. Usunięta zostanie także różnica poziomów posadzki między chodnikami a jezdniami, a poziom samego rynku zostanie lekko podniesiony. Na posadzce rynku wyznaczono strefy, gdzie możliwe będzie wystawianie stolików i organizowanie ogródków gastronomicznych.

Rynek, który w rzucie przypomina prostokąt jest obecnie osłonięty pierzeją budynków z trzech stron. Czwarta, zachodnia ściana jest obecnie pusta, jednak miasto zaplanowało wydzielić w tym miejscu przestrzeń na pięć segmentów, które będą przylegać do ulic Chopina i Zamkowej. Gabaryty, fasada, a także wysokość budynków ma oddawać historyczną zabudowę miejsca. W nowych obiektach znaleźć się mają biura, mieszkania, a także hotel. Warto również dodać, że na długości wszystkich czterech ścian nasadzone zostaną nowe szpalery drzew.

Najciekawszym elementem nowego rynku ma być płytka sadzawka, która działać będzie jak wielkie lustro odbijające renesansową bryłę budynku ratusza. Wzdłuż niej pojawią się eleganckie, betonowe ławki i zieleń. W konkursie na projekt przebudowy rynku miejskiego w Brzegu brali również udział: Kinga Łukasińska, Michał Wasielewski (II  miejsce), Marta Dąbrowska, Anna Okoń (III miejsce), a także Michał Szkudlarski, Andrzej Nowak, Weronika Pietruńko (III miejsce).


Tak prezentuje się projekt, który zajął II miejsce w konkursie organizowanym przez miasto Brzeg i opolski SARP. Jego autorami są Kinga Łukasińska oraz Michał Wasielewski.

źródło: http://www.mackow.pl
źródło: https://lukasinska.tumblr.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły