Rynek w Kielcach bez betonozy. Zdejmą część płyt i posadzą zieleń

Urzędnicy poinformowali, że zgłosiła się firma, która chce przeprowadzić prace budowlane. Nie tylko rynek w Kielcach zyska więcej zieleni. W ramach zadania zazielenionych zostanie kilka ulic w historycznym centrum.

W ramach projektu “Zielona rewitalizacja zabytkowego śródmieścia Kielc” zmiany przeprowadzone zostaną w czterech obszarach: na płycie Rynku, skwerze imienia Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego, ulicy Bodzentyńskiej wraz z placem świętego Wojciecha oraz na terenie przed dawną synagogą. Wprawdzie od ostatniego remontu Rynku minęło nieco ponad dziesięć lat, to urzędnicy zdają się słyszeć głosy mieszkańców, którzy wspominają kielecki rynek sprzed lat, który był bardzo zielony. Stąd pomysł na kolejną przebudowę.

W przetargu uczestniczyła tylko jedna firma – Remondis z Warszawy, która oszacowała koszt przebudowy na 21,7 mln zł. Taka kwota mieści się w zaplanowanym budżecie, który wynosi 23 mln zł. Miasto teraz sprawdza, czy przesłana oferta spełnia warunki formalne. Ostateczna decyzja o podpisaniu umowy z wykonawcą zapadnie w ciągu kilku dni. Miasto na realizację zadania otrzymało dofinansowanie w wysokości 20 mln złotych w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”. Kwota dofinansowania stanowi 90 proc. całkowitych kosztów.

Kilka tygodni temu urzędnicy opublikowali koncepcję zielonych zmian. Wykonawca będzie musiał między innymi usunąć część granitowych płyt, którymi wyłożono Rynek i dosadzić tam zieleń. Koncepcja zakłada uporządkowanie ulicy Bodzentyńskiej – ma tam powstać przestrzeń przyjazna mieszkańcom z miejscami do odpoczynku. Wykonawca będzie musiał też urządzić na nowo okolice dawnej synagogi.


Opublikowana koncepcja to efekt konsultacji społecznych przeprowadzonych z mieszkańcami, którzy mieli wpływ między innymi na przebieg ścieżek i rodzaj dobranej zieleni. Projekt zmian dla poszczególnych obszarów wykonały różne podmioty. Za zazielenienie Rynku odpowiada pracownia mamArchitekci, projekt rewitalizacji Skweru im. Ireny Sendlerowej przygotowała pracownia Vostok Design, za zagospodarowanie pasa zieleni przed dawnym budynkiem synagogi odpowiada pracownia Gdak Studio z kolei za rewitalizację ulicy Bodzentyńskiej odpowiada pracownia Tera Group. Wykonawca będzie mieć 20 miesięcy na wprowadzenie zmian.

Poprzednia modernizacja rynku i przyległych ulic zakończyła się w 2011 roku i kosztowała 9,8 mln zł.

źródło: UM Kielce, mam Architekci

Czytaj też: Metamorfoza | Zieleń | Urbanistyka | Kielce | whiteMAD na Instagramie

Kielce w 1961 roku:

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły