Rzeźba “Kochankowie z Kamiennej” wróciła na ścianę odnowionej kamienicy

“Kochankowie z ulicy Kamiennej” to rzeźba, która powstała z myślą o Agnieszce Osieckiej. Po odnowieniu dzieło wróciło na pierwotne miejsce.

Do ponownego odsłonięcia rzeźby “Kochankowie z ulicy Kamiennej” doszło 7 grudnia w Łodzi. Płaskorzeźba znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Włókienniczej 2. Jej powrót związany jest z gruntownym remontem całej ulicy oraz znajdujących się tutaj budynków.

Płaskorzeźbę zaprojektował Wojciech Gryniewicz. Jej pierwsze odsłonięcie nastąpiło 25 czerwca 2004 r. w Łodzi. Rzeźba powstała w nietypowej formie – artysta wykonał ją z systemem nawadniającym, dzięki któremu rzeźba działała niczym fontanna. W ten sposób odnosi się do przedstawionej pary ludzi, która kryje się przed deszczem.

Tytułowi kochankowie to postacie pochodzące z wiersza pt. Kochankowie z ulicy Kamiennej. Na rzeźbie dostrzec można ortalionowy płaszcz, którym para zakochanych kryje głowy. Wykonana z brązu rzeźba w górnej części ma specjalny zraszacz, który wypuszcza mgiełkę. Mechanizm ten został zaprogramowany w taki sposób, aby aktywował się na pięć minut każdego dnia. Na rzeźbie zamieszczono refren piosenki:

Kochankowie z ulicy Kamiennej
pierścionków, kwiatów nie dają.
Kochankowie z ulicy Kamiennej
wcale Szekspira nie znają.
Kochankowie…

Tak rzeźba wyglądała PRZED renowacją:

fot. Animator, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Dziś to jedyny pomnik w Polsce upamiętniający piosenkę Agnieszki Osieckiej.

Jestem bardzo wzruszona. Wiem że dla mojej mamy Łódź była szczególnym miejscem. To ważny moment dla wszystkich Łodzian. Kochankowie ich ukochana rzeźba znów zdobi elewację kamienicę – mówiła Agata Passent, córka artystki podczas niedawnego odsłonięcia rzeźby.

Agnieszka Osiecka studiowała w łódzkiej szkole filmowej w latach 1957-1962. Podczas studiów wyreżyserowała etiudę Słoń, która oparta została na motywach opowiadania Sławomira Mrożka. Osiecka odbyła też praktykę na planie Niewinnych czarodziejów Andrzeja Wajdy. Utwory “Kochankowie z ulicy Kamiennej” oraz “Okularnicy” napisała w latach 50. w Łodzi.

fot. łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Rzeźba | Miasto | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie