Alfred Smoczyk

Są inne niż wszystkie. Kapitalne murale autorstwa Wojciecha Ejsmondta

Wojciech Ejsmondt urodził się w 1988 r. Jest polskim op-artystą, który tworzy murale w publicznej przestrzeni. Jego prace zdobią ściany budynków w kilku miastach w Polsce. Zebraliśmy kilka najlepszych przykładów.

Ejsmondt studiował komunikację wizerunkową na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziś jako malarz wykazuje eksperymentalne podejście, balansując na granicy pomiędzy sztuką a projektowaniem graficznym. Jego prace z jednej strony są przykładem wielkoformatowej reklamy zewnętrznej, a z drugiej prezentują zupełnie inne podejście do muralu jako obrazu w przestrzeni publicznej.

W swojej twórczości chce nawiązywać relację z widzem, dlatego wybór dla użytych przez niego form graficznych uzasadniony jest chęcią nawiązania relacji z nieprzypadkowym obrazem i uzyskania zaangażowania u przypadkowego odbiorcy.

Wśród muralów, które wymalował jest na przykład taki, który przedstawia Krystynę Feldman. Wielkie formaty projektów z wizerunkiem konkretnych osób, poprzez użyte wzory, przekuwają uwagę. Intryguje niewyraźny obraz, który skłania widza do zastanowienia się nad przekazem. Czasem by zorientować się, kto jest bohaterem dzieła trzeba zmienić punkt widzenia lub nawet sięgnąć po telefon, zrobić zdjęcie, a obraz na mniejszym ekranie staje się wyraźniejszy. W ten sposób artysta osiąga swoje założenia reklamowe, promocyjne, informacyjne, estetyczne oraz edukacyjne.

Inspiracją dla Ejsmondta są dzieła takich artystów jak: Gerhard Richter, Victor Vasarely czy Wojciech Fangor. Jednak sam zaznacza, że największy wpływ na jego styl wywarła twórczość Wacława Szpakowskiego. 

więcej na stronie ejsmondt.com