Są nad morzem. Skromne i piękne letniskowe Domki Szumilas

Domki Szumilas znajdują się we wsi Lubiatowo w województwie Pomorskim. W linii prostej od morza są oddalone o 1000 metrów. To atrakcyjna przestrzeń do odpoczynku nie tylko dla fanów dobrej architektury i designu.

Letniskowe Domki Szumilas zaprojektowali architekci Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski z gdańskiej pracowni Akurat Studio. W kompleksie znajdują się domki Classic oraz Superior, które różnią się standardem wykończenia i wielkością. Architekci odpowiadają za wygląd tych drugich i to tym budynkom poświęcamy artykuł.

Domki Superior zbudowano w 2021 roku. Powierzchnia każdego wynosi 75 m kw. Domki mają podobny układ funkcjonalny do domków Classic. Parter zajmuje salon z aneksem kuchennym, częścią jadalną oraz łazienką. Jest też niewielki przedpokój. Na piętrze domki Superior mają po dwie sypialnie oraz korytarz z szafą pełniącą funkcję schowka.

Tworząc domki superior zależało nam, aby jeszcze bardziej upodobnić je do otaczającej natury. Z drugiej strony chcieliśmy, aby były wciąż nowoczesne, niepowtarzalne i spójne z wcześniejszymi domkami Classic. Zrezygnowaliśmy z “industrialnych” dodatków jak blacha na dachu czy widoczne rynny i spusty rynnowe i pokryliśmy całe domy, wraz z dachem wentylowaną elewacją drewnianą – tłumaczy właściciel Krzysztof Kucharski.

Domki w całości zostały pokryte drewnem sprowadzonym ze Szwecji. Jego gatunek sprawia, że budynki będą długo opierać się działaniom warunków atmosferycznych. Z czasem budynki zmienią swój kolor na lekko słomiany, który współgra z pobliskimi łąkami. Domki ocieplone są wełną oraz posiadają kominki, dlatego można z nich korzystać cały rok.


Architekci zaprojektowali w domkach liczne przeszklenia, kadrując atrakcyjne widoki na okolicę. Na tarasie zastosowano trzytorowe aluminiowe okna HS z ukrytym progiem w posadzce. To detal, ale z pewnością spodoba się estetom – po otwarciu okien przestrzeń salonu płynnie łączy się z tarasem, powiększając wypoczynkową przestrzeń o 30 m kw. Przy oknach tarasowych powstały podcienie, które dają zadaszenie i umożliwiają korzystanie z tarasu nawet w deszczowe i wietrzne dni.

Okna wykonane z aluminium stanowią ważny, minimalistyczny detal tego projektu, mają ukryte zawiasy i odwodnienia, ich kolor wybieraliśmy z palety RAL, aby idealnie pasował do elewacji, której kilkuletnią zszarzałą próbkę mieliśmy z wcześniejszych projektów – dodaje Krzysztof Kucharski.

Konsekwencję w projekcie widać we wnętrzu, które przywodzi na myśl wystrój modnych hoteli. Architekci zaproponowali jako motyw przewodni fornir dębowy w czterech odsłonach kolorystycznych. Ściany i meble w stonowanych odcieniach mają nawiązywać do kolorystyki lasu i plaży. Pojawiły się tu tapety winylowe, wełna na tapicerkach, granit szczotkowany shivakashi na blatach, parapetach i progu wejściowym. Wszystkie meble, które widać na zdjęciach, zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o tych domkach. Aby meble wizualnie połączyć z architekturą budynku zastosowano ażurowe lamele jako fronty szafek. Laminaty wykorzystane do stworzenia mebli zostały sprowadzone z Francji. Co więcej, baterie we wnętrzach to produkt włoskiej marki Treemme – idealnie pasują do okuć drzwi i okien, wykonanych ze stali szczotkowanej. Posadzkę parteru zdobi hiszpańska mozaika, a na piętrze fińska deska podłogowa, którą zabezpieczono woskiem. Miejsce pod ażurowymi schodami wyróżnia ustawiona tam ikona designu – fotel Stefan z lat 60., który został kupiony na targu i dzięki renowacji zyskał nowe życie.

W ofercie Szumilas znajdują się również domki Classic, które tylko nieznacznie różnią się standardem. Jak wyglądają? Szczegółowe informacje o domkach oraz ich ceny znajdziecie na oficjalnej stronie www.domkiszumilas.pl.

Czytaj też: Podróże | Minimalizm | Ciekawostki | DrewnowhiteMAD na Instagramie 

fot. ONI Studio, źródło: Domki Szumilas