Ścieżka rowerowa

Ścieżka rowerowa, jak kręta rzeka. Wygląda świetnie! 

Ścieżka rowerowa powstała w chińskiej miejscowości Jiangyin, która od zawsze związana była z bogactwem, jakie dostarcza rzeka Jangcy – jedna z największych rzek na świecie. Miasto handlowe od lat zmagało się z problemem nadmiernej urbanizacji, która krok po kroku odbierała mieszkańcom dostęp zarówno do rzeki, jak i terenów rekreacyjnych. Władze postanowiły to zmienić budując wielokilometrową siatkę tras rowerowych, parków, placów zabaw, boisk oraz tarasów widokowych. W efekcie powstała wzorcowa ścieżka rowerowa.

Władze miasta Jiangyin zaprosiły do współpracy pracownię BAU, która znana jest ze swoich oryginalnych rozwiązań urbanistycznych. Architekci zaproponowali stworzenie wielokilometrowej siatki ścieżek rowerowych i pieszych, które swoim kształtem będą przypominać rzekę Jangcy, której miasto zawdzięcza swoje bogactwo oraz nazwę. Ścieżka rowerowa


Projektanci z BAU zaproponowali podzielenie trasy na cztery główne segmenty, które mają odzwierciedlać koryto rzeki na różnych odcinkach jej biegu, a także nawiązywać do charakteru miejsca, w którym się znajduje dany segment. Najbardziej wysunięta na północ część nawiązuje do architektury dzielnicy portowej. Przechodzący przez park nieopodal portu segment pełen jest tarasów z widokiem na przemysłową część rzeki Jangcy. Kolejny etap ścieżki rowerowej przebiega wzdłuż koryta rzeki, a jego nieregularny, pozawijany kształt inspirwany był meandrami Jangcy.

W zakolach trasy rowerowej powstały miejsca służące rekreacji takie jak parki, place zabaw, niewielkie skwery, czy boiska do koszykówki. Kolejne dwa etapy przechodzą przez mieszkalną część miasta, dlatego przy ścieżce zaplanowano trasy piesze, tarasy widokowe, a także zielone aleje przy których stanęły restauracje, bary i lokale handlowo-usługowe.

Czytaj też: Meble miejskie | Miasto | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia: Pavel Shubskiy – Egghead Photo

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły