Sekretny pokój Michała Anioła zostanie otwarty po 500 latach

Budynki sakralne we Włoszech wciąż skrywają wiele tajemnic. Jedną udało się właśnie wyjawić. To sekretny pokój Michała Anioła, który znajduje się w podziemiach Kaplicy Medyceuszy we Florencji. Miejsce zostanie udostępnione zwiedzającym.

Komnata “Stanza Segreta” to niewielkie pomieszczenie, które znajduje się w podziemiach Kaplicy Medyceuszy we Florencji. Sama kaplica znajduje się przy kościele San Lorenzo. Jej pierwszym architektem był Michał Anioł, który nadzorował budowę do 1535 roku. Następnie zastąpił go architekt Giorgio Vasari. We wnętrzu kaplicy znajdują się groby Lorenza II di Piero de’ Medici (księcia Urbino) Giuliana di Piero de’ Medici (drugiego syna Piotra Medyceusza).

Do wnętrza sekretnego pokoju prowadzi niepozorna i wąską klatka schodowa, która przez setki lat była zakryta meblami. O tym, że przestrzeń zostanie udostępniona zwiedzającym poinformowały władze muzeum podczas konferencji prasowej zorganizowanej 31 października.

Pomieszczenie ma 10 m długości, 3 m szerokości i około 2,5 m wysokości. Źródłem światła jest niewielkie okno. W sumie Michał Anioł spędził tu trzy miesiące swojego życia. Ukrywał się z powodu kary śmierci wydanej przez papieża Klemensa VII w 1530 r. Powodem wydania kary było przyłączenie się Michała Anioła do rewolty republikańskich populistów. Artysta mógł opuścić kryjówkę kiedy Medyceusze oraz papież ułaskawili go, by dokończył prace nad Kaplicą Sykstyńską.

Kaplica Medyceuszy, fot. sailko, wikimedia.org, licencja: CC BY 2.5

Sekretny pokój w podziemiach Kaplicy Medyceuszy został odkryty już w 1975 r. Jednak wówczas nie wzbudził sensacji. Przełomem był planowany remont komnaty. Dopiero wtedy okazało się, że pod dwiema warstwami tynku znaleziono fragmenty rysunków. Rysunki miał wykonać Michał Anioł korzystając z węgla i czerwonej kredy. Artysta sięgał po znane ze swojej twórczości motywy – dostrzec tu można rysunek “Dawida” i “Ledę i łabędzia”. Są też narysowane fragmenty fresków z Kaplicy Sykstyńskiej. Jednak do tajemniczego pokoju dostęp mieli tylko nieliczni – historycy oraz archeolodzy. Teraz to się zmienia.

Goście będą mogli zwiedzać miejsce od 15 listopada. Jednak nie wszyscy chętni będą mogli to zrobić. Rysunki są cenne, dlatego muzeum ograniczyło liczbę zwiedzających do zaledwie czterech na piętnaście minut. Tygodniowo dostępnych będzie zaledwie 100 biletów, a cena normalnego wyniesie 33 euro. Zwiedzanie będzie możliwe w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i soboty. Muzeum informuje, że ze względów technicznych (bardzo wąska klatka schodowa) ekspozycja nie będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

fot. Francesco Fantani – Musei del Bargello

źródło: Musei del Bargello

Czytaj też: Muzeum | Włochy | Historia | Ciekawostki | Zabytek | Sztuka | whiteMAD na Instagramie

fot. Francesco Fantani – Musei del Bargello (biuro prasowe muzeum)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Musei del Bargello (@bargellomuseums)