Siedziba Estrady Poznańskiej zostanie przebudowana. Będzie jak nowoczesny dom kultury

Poznaliśmy projekt, który zwyciężył konkurs na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej. Wygrała propozycja przygotowana przez architektów z warszawskiego biura AMC Chołdzyński. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu trzech lat.

Siedziba Estrady Poznańskiej znajduje się w kamienicy przy ul. Masztalarskiej 8. To instytucja, która organizuje wydarzenia kulturalne, koncerty, pokazy filmów i nie tylko. Jednak po latach Estrada potrzebuje siedziby, która sprosta nowym potrzebom. W dotychczasowym budynku brakuje na przykład wind, dlatego podczas koncertów czy spektakli osoby na wózkach inwalidzkich muszą korzystać z pomocy osób trzecich, które wnoszą wózki po schodach. 

Zwycięski projekt zakłada przeniesienie Sceny na Piętrze do piwnicy. Tam zbudowana zostanie sala widowiskowa. Dawna scena odzyska swój dawny blask – architekci chcą wyeksponować jej historyczne walory. Gratką dla fanów kina może stać się dach Estrady. Powstanie tam kino plenerowe z widokiem na poznański ratusz. Tętnić życiem ma także dziedziniec, który częściowo będzie zadaszony lekką konstrukcją.

Ogłaszając wyniki konkursu Jury zachwalało zwycięski projekt między innymi za: zachowanie historycznej sali dawnej restauracji (obecna Scena na Piętrze) przy jednoczesnym wykreowaniu od podstaw w pełni nowoczesnej, elastycznej sali widowiskowej; wytworzenie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni dziedzińca, stworzenie przestronnego i funkcjonalnego centralnego miejsca łączącego całą strukturę obiektu; logiczne i czytelne strefowanie poszczególnych funkcji oraz rozwiązanie kwestii logistycznych; użycie oszczędnej stylistyki przy jednoczesnym zaproponowaniu neutralnych form harmonijnie wpisujących się w istniejącą historyczną substancję. 

Koszt prac to około 40 mln zł. Realizacja ma potrwać trzy lata. Do konkursu w sumie wpłynęło 16 propozycji. Jutro opublikujemy wizualizacje koncepcji, która zdobyła w konkursie wyróżnienie.