Skrojony na miarę potrzeb. Dworzec w Rogowie otwarty

Dworzec kolejowy w Rogowie otwarto dla podróżnych. To nowy budynek, z którego mogą już korzystać mieszkańcy tej niewielkiej osady w powiecie brzezińskim.

Dworzec zbudowano w trybie “projektuj i buduj” w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Ta formuła polega na stawianiu małych, modułowych dworców, które będą tanie w eksploatacji, ekologiczne i podróżnym zapewnią określony standard podróżowania. Nowy dworzec zastąpił dotychczasowy budynek, który został wyburzony.

Dworzec w Rogowie podzielony został na dwie części. W pierwszej mieści się przestrzeń obsługi podróżnych – to hol, który jednocześnie pełni funkcję poczekalni. Część ta jest mocno przeszklona i wypełniona została ławkami i gablotami. W poczekalni znajdują się też elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. W drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego dworca jest 8-metrowa wieża zegarowa. Elewację pokryto kolorowymi panelami (paskami) HPL, które swoim wyglądem przypominają drewniane deski. Jest to nawiązanie do znajdującego się w Rogowie Arboretum, parku dendrologicznego z unikalnymi gatunkami drzew i krzewów.


Budynek jest pozbawiony barier architektonicznych oraz został wyposażony w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Na dworcu zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. Budynek wyposażono w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Zamontowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, natomiast na jego dachu 12 sztuk paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku dworca zainstalowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla rodzin z dziećmi.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Komunikacja miejska | Kolej | Elewacja | whiteMAD na Instagramie