Ma prostą formę i pozbawiony jest zbędnych dodatków. Skromny blok zapowiada powstanie osiedla w Stęszewie, które mieszkańcom zaoferuje podwyższony standard. Niewielkimi nakładami podniesiono wnętrza do standardu użytkowego – immanentne elementy budynku zostały wyeksponowane i nabrały walorów dekoracyjności. Budynek zaprojektował zespół MML Architekci (Mili Młodzi Ludzie), którzy zadbali też o odpowiedni wystrój wnętrza pokazowego mieszkania.
Lokalizacja Osiedla Stęszew wybrana została nieprzypadkowo. To zaciszne miejsce i sielska okolica, mająca jednocześnie doskonałe połączenie z Poznaniem. Idealne miejsce na pierwszy dom. Budynek jest minimalistyczny w formie, z subtelnymi dodatkami, które go uszlachetniają. Bryła jest prosta, a charakteru dodaje jej detal ryflowanej attyki, kamienne wykończenia nad drzwiami oraz kolor opierzeń.
Z powodów ograniczeń zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni, zdecydowano się na postawienie dwukondygnacyjnego budynku z wysokością maksymalnie dopuszczalną. Dzięki temu zamiast trzech niskich kondygnacji mamy dwie wysokie i przestronne. Na piętrze zmieści się wygodna antresola. Parter jest przestrzenią życiową, gdzie mieści się duży salon z wyjściem na taras oraz pokaźna kuchnia. Na parterze znajduje się również niewielka łazienka, w której ukryty został piecyk. Piętro jest prywatną przestrzenią przyszłych mieszkańców, gdzie mieści się łazienka oraz sypialnie.
Budynek jest zaprojektowany tak, by mógł się dopasować do przyszłego nabywcy. Piętro ma sześć proponowanych możliwych układów funkcjonalnych – klient może wybrać wariant najbardziej odpowiadający jego potrzebom (od jednej do nawet czterech sypialni na piętrze). Parter również ma kilka możliwości do wyboru – przy zmianie układu kuchni może zmieścić również wygodny gabinet z widokiem na podjazd.
Założeniem projektu było stworzenie lokali w standardzie deweloperskim +. Niewielkimi nakładami podniesiono typowe rozwiązania deweloperskie do standardu użytkowego – immanentne elementy budynku zostały wyeksponowane i nabrały walorów dekoracyjności. Stąd beton polerowany na podłodze, odkryte płyty smart na suficie, stalowe podciągi w naturalnym wykończeniu, porotherm murowany z większą starannością niż gdyby miał być schowany pod tynkiem. Tak powstały wnętrza techniczne w charakterze. Klient niezainteresowany takim wyrazem wnętrz może oczywiście aranżację zrobić po swojemu.
MML Architekci (Mili Młodzi Ludzie) to grupa projektowa założona przez Lecha Moczulskiego i Przemysława Nowaka w 2012 roku. Od tego czasu w ich portfolio pojawiło się wiele realizacji wnętrz prywatnych – domów, mieszkań, kawalerek, a także projekty wnętrz użyteczności publicznej: m.in. piekarni z kawiarnią w Katowicach – Lokal Bakery, rewitalizacja zabudowań ośrodka rekreacyjnego Rusałka w Poznaniu, czy apartamenty na wynajem – Galeria w Poznaniu. Współpracują zarówno z klientami indywidualnymi, jaki i instytucjonalnymi. Na listę ich najnowszych osiągnięć można dodać projekt wnętrza Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo oraz przestrzeni biurowej w Royal Wilanów w Warszawie. Aktualnie poszerzają zakres działalności o architekturę kubaturową. Mają na swoim koncie także projekty produktów, takich jak system oświetlenia biurowego, wiele rodzajów mebli oraz lamp. Powstawały one zwykle na potrzeby konkretnych realizacji, aby wpisywały się one w kontekst zastanej przestrzeni. Dobra znajomość materiałów pozwala MML na tworzenie autorskich rozwiązań, idealnie dopasowanych do wymagań inwestora.
Osiedle Stęszew
Lokalizacja: Stęszew, ul Polna
Metraż: 395,6 m2
Projektanci: MML Architekci: Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Magdalena Stachowiak, Beata Macieja
źródło: MML Architekci, zdjęcia: PION Studio
Czytaj też: Mieszkanie | Blok | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie