dom pod Warszawą

Skryty wśród drzew: jednorodzinny dom pod Warszawą!

Jednorodzinny dom zaprojektowano na bardzo rozległej i malowniczo położonej działce pod Warszawą. Jego najbliższe otoczenie stanowi wypełniony sosnami las.

Działka, na której zaprojektowano budynek ma nietypowy kształt. Teren wznosi się w kierunku południowym i północnym i tworzy kilkumetrowe wzgórze o dość szerokim szczycie. Projektanci z pracowni STOPROCENT Architekci postanowili to wykorzystać i wpisali nową zabudowę w naturalny kontekst działki.

Ponieważ zakładany program użytkowy był bardzo obszerny, chcąc uniknąć masywnej, dominującej bryły, zdecydowano się podzielić dom na kilka mniejszych elementów – mówią autorzy projektu.

Od strony ulicy dom ma formę dwóch, archetypowo prostych brył o ujednoliconych wysokościach i proporcjach a skontrastowanych jedynie materiałem elewacji. Z kolei od strony wnętrza działki, dom odkrywa swą ukrytą w zboczu kondygnację.dom pod Warszawą


Funkcjonalny podział domu jest ściśle powiązany z podziałem architektonicznym budynku. W czarnym domku, ulokowano część dzienną z kuchnią jadalnią i salonem. Przestrzeń nad salonem jest otwarta na dwie kondygnacje, aż do dachu, a nad kuchnią i jadalnią umieszczono małą antresolę z gabinetem. Biały domek mieści część techniczną z kotłownią i garażem, który pomieści dwa samochody. Kondygnacja przyziemia mieści głównie funkcję sypialną przewidzianą dla licznych domowników.

Klatkę schodową łączącą oba poziomy zaprojektowano w niskim łączniku pomiędzy dwoma domkami. Tam też znajduje się główne wejście do budynku z wiatrołapem i garderobami. Dodatkowo wokół domu przewidziano dużą liczbę tarasów. To dzięki nim domownicy będą mogli jeszcze lepiej podziwiać krajobrazy okolicy.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Drewno

źródło: STOPROCENT Architekci s.c