Słomą szyte. Adriana Cież i jej kolekcja mebli z naturalnych materiałów

Projekt “Nowoczesne wzornictwo z tradycyjnym rzemiosłem. Projekt mebla.” to projekt dyplomowy licencjacki autorstwa Adriany Cież. SŁOMĄ SZYTE to zestaw mebli codziennego użytku, który powstał z wykorzystaniem naturalnych materiałów.

Adriana Cież jest studentką Pracowni Struktur Użytkowych w Katedrze Metodyki Projektowania Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie. To właśnie tam przygotowała projekt SŁOMĄ SZYTE, którym obroniła licencjat.

Projekt SŁOMĄ SZYTE zwraca uwagę na polskie rzemiosło. Odbiorcy w kontrze do globalizacji i korporacyjnych marek poszukują produktów naznaczonych indywidualnością. Rzemiosło bardzo dobrze odnajduje się w tym trendzie, co daje szanse na rozwój lokalnym rękodzielnikom.

Kolekcja dębowych mebli łączy nowoczesne wzornictwo z plecionkarstwem. Projekt zawiera cztery obiekty do przestrzeni domowej, które posiadają elementy z szytej słomy żytniej. Jest to wieszak do sypialni, wieszak do przedpokoju, stolik kawowy i stołek. Odbiorcami projektu są przede wszystkim osoby mieszkające w małych przestrzeniach, poszukujące solidnych mebli z wysokiej jakości, naturalnych materiałów.

Aby odpowiednio wpisać się w potrzeby nowoczesnego użytkownika, projektantka poszukiwała nowych funkcjonalności mebli. Tym sposobem wieszak do sypialni stał się obiektem dedykowanym na ubrania już noszone, ale jeszcze nie kwalifikujące się do prania. Elementem blatu stolika jest słomiana taca, na której można przenieść zaparzoną herbatę z kuchni do salonu. Kosze służą do przechowywania lub przenoszenia drobiazgów. Stołek natomiast adaptuje się do różnych stref przestrzeni domowej.

Kolekcja dobrze wpisuje się w obecny trend  stosowania naturalnych dodatków we wnętrzach.

Znalezienie klientów chcących zakupić mebel niesie za sobą większy popyt na wyroby plecionkarskie, a co za tym idzie kontynuację rzemieślniczych tradycji oraz, patrząc szerzej, ocalenie jednego rzemiosła przed zapomnieniem – ocenia młoda projektantka.

_

Adriana Czyż jest projektantką produktu i grafiki użytkowej. Obecnie studiuje na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie oraz pracuje w zespole Husarska Design. W projektowaniu ceni najbardziej szczerość i prostotę. Szczególnie interesuje się projektowaniem mebli, obiektów codziennego użytku oraz identyfikacji wizualnej. W pracy uwielbia stosować naturalne materiały, wyróżniające się detale oraz proste formy. Do projektowania podchodzi metodycznie. Uważa, że solidny zbadanie problemu jest istotą dobrego projektu a kluczową cechą projektanta – empatia.

Projektantka: Adriana Cież

Promotor: dr Stanisław Półtorak

Konsultacje: dr Piotr Hojda

Konsultacje technologiczne: Piotr Jakubiak, Stanisław Kołodziej

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Polscy projektanci | Naczynia | Portfolio | whiteMAD na Instagramie