Pałac Stocleta to zbudowana na początku XX wieku rezydencja, której nowatorska forma robiła ogromne wrażenie. Budynek zaprojektował austriacki architekt Josef Hoffmann.
To jedna z najbardziej okazałych prywatnych rezydencji. Pałac Stocleta zbudowany został dla belgijskiego finansisty Adolphe’a Stocleta w latach 1905-1911. Inwestor był miłośnikiem sztuki i kolekcjonerem. Podczas podróży do Austrii spodobała mu się wiedeńska secesja. Kiedy wezwano go do Brukseli, by objął stanowisko szefa banku Société Générale postanowił zbudować dla siebie i rodziny okazałą rezydencję. Do pracy nad projektem zaprosił Josefa Hoffmanna, który nie musiał liczyć się z ograniczeniami finansowymi i mógł zaproponować nawet najbardziej odważną formę.
Budynek trudno nazywać domem, również trudno określać mianem willi. Najlepszym hasłem zdaje się być właśnie rezydencja. Budynek oprócz funkcji mieszkalnych miał też posiadać sporą powierzchnię do prezentacji dzieł sztuki. Wnętrza miały robić wrażenie na gościach.
Pałac jest doskonałym przykładem wiedeńskiej secesji. Każdy fragment budynku i każdy element wyposażenia zostały dokładnie przemyślane. Już od fasady, przez projekt ogrodu, aż po wnętrza pokojów dzieci, kuchni czy łazienek. To projekt totalny.
Do budowy pałacu wykorzystano wysokiej jakości materiały, takie jak marmur czy pozłacana metaloplastyka. Architekt ozdobił fasadę prostymi, geometrycznymi liniami, dzięki którym budynek wydaje się być smukły i elegancki. Cennymi elementami są dekoracyjne rzeźby wokół budynku i na szczycie wieży.
W środku znaleźć można dzieła sztuki takich artystów jak Gustava Klimta oraz członków Wiener Werkstätte: Bertolda Loefflera, Carla Otto Czeschki, Leopolda Forstnera, Michaela Powolnego, Franza Metznera, Kolomana Mosera
Pałac Stocleta jest cenny ze względu na wartość historyczną i architektoniczną. Według wykonanej w 2010 roku wyceny, wartość oszacowano na 100 milionów euro. Budynek do dziś pełni funkcję mieszkalną, dlatego nie można go zwiedzać. Pałac znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
źródło: UNESCO World Heritage Centre
Czytaj też: Belgia | Secesja | Kultura | Sztuka | Detal | Zabytek | whiteMAD na Instagramie