Smocza skóra na warszawskim wieżowcu. Wygląda hipnotyzująco! 

Powstający w centrum stolicy wieżowiec Warsaw UNIT zaczynają pokrywać tysiące płytek przypominających łuski. To tak zwana smocza skóra, która dzięki swojej unikalnej konstrukcji będzie reagować na wiatr przybierając za każdym razem inną, niepowtarzalną formę. Projekt Ghelamco to pierwszy biurowiec w Polsce, który wykorzystuje tę widowiskową technologię. 

Warsaw UNIT powstaje w samym sercu nowego biznesowego centrum Warszawy – przy rondzie Daszyńskiego na bliskiej Woli. Liczący 202 m wysokości obiekt pomieści 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. 

O wyjątkowości projektu stanowi jego architektura, odwołująca się do modernistycznego dziedzictwa. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest tak zwana smocza skóra, która docelowo pokryje niemal całe podium budynku. To rodzaj kinetycznej fasady zbudowanej z tysięcy płytek, które będą w widoczny sposób reagować na każdy powiew wiatru, tworząc na jej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury.

W przypadku każdego naszego flagowego projektu staramy się mu nadać coś niepowtarzalnego, co będzie go wyróżniać na tle innych budynków. Warsaw Spire otrzymał dynamiczną iluminację fasady ze słynnym hasłem „Kocham Warszawę” oraz plac Europejski z przestrzenią dla mieszkańców miasta. W przypadku Warsaw UNIT zdecydowaliśmy się na tzw. smoczą skórę, która według naszej wiedzy nie była jeszcze stosowana w Polsce na żadnym budynku, a już z pewnością nie na wysokościowcu. To czyni nasz projekt wyjątkowy i daje mu szansę na stanie się kolejną wizytówką i atrakcją Warszawy” – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. 

Za architekturę Warsaw UNIT odpowiada Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt, która jest również współautorem wieżowca Warsaw Spire.


Warsaw UNIT wyróżniają nie tylko nowatorskie rozwiązania architektoniczne. Najnowszy projekt Ghelamco będzie też naszpikowany nowoczesnymi technologiami, które znacząco zwiększą komfort i bezpieczeństwo jego użytkowników. 

Jednym z takich narzędzi będzie dedykowana biurowcom Ghelamco aplikacja mobilna opracowana przez wewnętrzy dział innowacji dewelopera. Jej funkcjonalność będzie można wykorzystać także w sytuacjach zagrożenia epidemicznego – będzie informować użytkowników biurowców o tym, czy działają one w tzw. trybie pandemii, który będzie oznaczać wprowadzenie nadzwyczajnych procedur i zasad bezpieczeństwa. Pracownicy będą na bieżąco otrzymywać informacje, instrukcje i zasady postępowania. Do komunikowania się z najemcami zostaną wykorzystane chat boty oraz sztuczna inteligencja. Aplikacja będzie też służyć m.in. jako system nawigacji po budynku i okolicy, umożliwi dostęp do biura, rezerwację sal i wiele innych funkcjonalności. 

Tryb pandemii w Warsaw UNIT pozwoli na uruchomienie w budynku szeregu technologii uniemożliwiających rozprzestrzenianie się wirusa. System klimatyzacji będzie pracował wyłącznie z wykorzystaniem powietrza świeżego, aby zapobiegać mieszaniu powietrza wyciąganego z nawiewanym do powierzchni biurowych, a w windach zainstalowane zostaną lampy UV, które skutecznie zdezynfekują przestrzeń. 

Biurowiec jest również pierwszym wieżowcem w Polsce starającym się o prestiżowy certyfikat WELL w najnowszej wersji v2 Core. Ten wielokryterialny system certyfikacji bierze pod uwagę przede wszystkim te parametry, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynku. 

Najnowszy projekt Ghelamco może się poszczycić także znakomitą lokalizacją. W jego bezpośrednim sąsiedztwie krzyżują się najważniejsze arterie komunikacyjne i węzły przesiadkowe w mieście. W pobliżu znajduje się II linia metra, przystanki tramwajowe i autobusowe, a także stacja kolei miejskiej i podmiejskiej.

W Warsaw UNIT oprócz najwyższej klasy powierzchni biurowej przewidziano również miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne dostępne z poziomu ulicy. W budynku powstanie wielopoziomowy garaż na ponad 450 samochodów oraz rozbudowana infrastruktura dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski. 

 

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 29 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017. 

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 12 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni około 380 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Czytaj też: Warszawa | Architektura | Elewacja | Wieżowiec | Polska | Technologia

źródło: materiały prasowe / ghelamco.com  / Smocza skóra na warszawskim wieżowcu