Spirala kwiecistych tarasów. Biurowiec w Hollywood projektu Foster + Partners

Biurowiec The Star w Hollywood zaprojektowali architekci z brytyjskiej pracowni Foster + Partners. Nowy projekt ma zastąpić wcześniejszy pomysł przygotowany przez chińskich architektów. Z cylindrycznego wieżowca „wylewają się” kwieciste tarasy, które dobrze współgrają z okolicą Sunset Blvd. w Los Angeles. Koszt inwestycji wynosi aż 1 mld dolarów.

Inwestycja lokalnego dewelopera Star LLC ma być nowoczesnym kampusem biurowym, zlokalizowanym w atrakcyjnej okolicy. Bulwar jest jedną z ważniejszych ulic West Hollywood, która rozciąga się od wybrzeża Kalifornii do śródmieścia LA. W ostatnich latach biura zaczęły powracać do Hollywood za sprawą inwestycji firm z branży rozrywkowej. Stąd też pomysł na wybudowanie biurowca przyszłości w tej okolicy.

Dziwaczne jajko

Pierwotnie zadanie zaprojektowania atrakcyjnego biurowca powierzono chińskiemu studiu MAD Architects. Pomysły tego studia są często futurystyczne i odważne. Jednak w tym przypadku pomysł nie do końca pasował do okolicy. MAD zaproponowało szklany biurowiec, z daleka przypominający jajo. W bryle budynku zauważalne były duże wcięcia, w których miały znaleźć się tarasy. Po bokach budynku chciano umieścić pionową kolejkę linowo-terenową, która wiozłaby pasażerów na szczyt. Szklana kopuła zlokalizowana na ostatnim piętrze miała pomieścić restaurację. Pomysł wydawał się „dziwaczny”, a przynajmniej tak napisał o nim lokalny dział serwisu Urbanize. Co ciekawe, wtedy koszt inwestycji oszacowano na ok. 500 mln $.

Zielone tarasy

Brytyjskie studio Foster+Partners przejęło pałeczkę po Chińczykach i stworzyło bardziej konwencjonalny projekt biurowca. W żadnym wypadku nowy pomysł nie jest nudną, szklaną bryłą. W nowoczesną cylindryczną bryłę wkomponowano kaskadowe tarasy. Kolorowe rośliny będą rozciągać się od podstawy do szczytu budynku. Takie rozwiązanie „otworzy” biurowiec na okolicę.


Pewne założenia początkowej inwestycji przetrwały w nowym projekcie. Budynek ma mieć 22 piętra, co przekłada się na około 67 m wysokości. Taka wysokość nie powala, jednak spełnia swoje założenie. Biurowiec ma wpisać się w okoliczną, niezbyt wysoką, zabudowę. Ze starego pomysłu została także restauracja na ostatnim piętrze.

Cylindryczna forma The Star ma pewien szczególny atut. Okna na niektórych piętrach będą oferować panoramiczny widok. Oczywiście z biurowca będzie rozpościerał się świetny widok na słynny znak „Hollywood”. Budowa wieżowca ma rozpocząć się w 2026 r. i potrwa trzy lata.

Projekt i wizualizacje: Foster+Partners

Czytaj też: Architektura | Biurowiec | Ciekawostki | Los Angeles  | Stany Zjednoczone |whiteMAD na Instagramie