Sprite rezygnuje z zielonych butelek po 60 latach. Dlaczego?

Sprite rezygnuje z zielonych butelek po ponad 60 latach. Koncern Coca-Cola, który jest właścicielem marki zapowiedział, że od 1 sierpnia 2022 roku, wszystkie butelki będą bezbarwne. Powodem są aspekty ekologiczne. Firma informuje, że obecnie stosowany w butelkach Sprite plastik zawiera zielony politereftalan etylenu (PET), dodatek, którego nie można przetworzyć na nowe butelki. Lepiej późno niż wcale! 

Nowe butelki Sprite

Dlaczego Sprite usuwa zielone butelki i zastępuje je nowymi, bezbarwnymi opakowaniami? Sprawa wydaje się być prosta. Zdaniem ekspertów stosowany w butelkach Sprite plastik zawiera zielony politereftalan etylenu (PET), dodatek, którego nie można przetworzyć na nowe butelki.

„Usuwanie kolorów z butelek poprawia jakość materiału z recyklingu. Podczas recyklingu przezroczyste butelki PET Sprite można przerobić na butelki, pomagając w tworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym dla plastiku.” – powiedział cytowany w oświadczeniu Julian Ochoa, dyrektor generalny R3CYCLE, firmy pomagającej Coca-Coli w usprawnieniu recyklingu.

Warto również dodać, że pozostałe napoje koncernu Coca-Cola sprzedawane w zielonych butelkach, w tym Fresca, Seagram’s i Mello Yello, również zostaną w najbliższych miesiącach zastąpione przezroczystymi opakowaniami.|

“Przyszłość jest czysta. Jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia świata bez odpadów, a przejście na czyste butelki Sprite oznacza, że więcej naszych butelek można zebrać, poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać do produkcji nowych butelek” dodaje Stephan Czypionka, dyrektor ds. marketingu Coca‐Cola Africa.”

Sprite rezygnuje z zielonych butelek po 60 latach

To wielka zmiana dla marki, jak i całego koncernu. Sprite zadebiutował w Stanach Zjednoczonych 1961 roku i stał się integralną częścią gospodarstw domowych i sklepów spożywczych dzięki efektownemu zielonemu opakowaniu. Charakterystyczne opakowania w kolorze głębokiej zieleni na stałe wpisały się w krajobraz miast, sklepów, domów, czy nawet popkultury.

źródło: https://www.coca-cola.com

Czytaj też: Ekologia | Recykling | Technologia | Opakowania | Plastik  | Ciekawostki