Sprzeciw ma sens! Nie będzie apartamentów na Westerplatte

W środę Polskę obiegła informacja o planach Muzeum II Wojny Światowej, które po przejęciu specustawą od miasta Gdańsk terenu na Westerplatte planuje w historycznym miejscu budowę budynku z apartamentami na wynajem oraz parkingu dla 200 pojazdów. Informacje o planowanej inwestycji wywołały krytyczne komentarze. Dzień później Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu ogłosił, że nie zgadza się budowę apartamentów. Komunikat w tej sprawie wydała Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej i ogłosiła, że odwołuje przygotowywany przetarg.

Przetarg obejmował budowę na Westerplatte punktu obsługi ruchu turystycznego, sklepu z pamiątkami oraz obiektu pięciu apartamentów na wynajem. Muzeum miało przedstawić ofertę projektową dla inwestycji i przygotować pełną dokumentację planowanych zmian do połowy przyszłego roku. Budynek z apartamentami miał mieć dwie kondygnacje. Powierzchnia górnej miała wynieść 1,6 tys. m kw. W dokumentacji przetargu wydanego przez Muzeum II Wojny Światowej zapisano, że budynek miał mieć prostą formę, a architektura zgodna ze współczesnymi standardami. Elewacja budynku miała nawiązywać do wyglądu elewacji głównej siedziby Muzeum.

Na parterze miało się znaleźć lobby, kasy biletowe, sklep muzealny, zaplecze kuchenne oraz rozładowania. Plan zakładał, że na piętrze powstanie sala wielofunkcyjna, restauracja, biura, taras i apartamenty. Tych ostatnich miało być pięć. Cztery o powierzchni około 30 m kw., oraz jeden o wyższym standardzie z wyjściem na taras – jego powierzchnia miała wynosić 65 m kw. Tuż obok powstać ma parking dla 180 samochodów oraz 20 autobusów.

W tak cennym dla historii Polski miejscu apartamenty jednak nie powstaną. W czwartek 8 lipca minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wyraził sprzeciw dla tego pomysłu:

W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami na temat budowy w ramach inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. w Gdańsku – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej „apartamentów na wynajem”, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informuje, że nie wyraża zgody na budowę tego typu pomieszczeń (nawet o powierzchni 30 m2) na terenie inwestycji muzealnej. Minister wezwał odpowiedzialną za nadzór nad inwestycją dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do unieważnienia przetargu na realizację inwestycji na Westerplatte i opracowanie nowej dokumentacji przetargowej, która będzie uwzględniać cele edukacyjne i związane z charakterem instytucji – czytamy w komunikacje.

fot. Grzegorz Mehring, źródło: UM Gdańsk

Dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej jest Karol Nawrocki, decyzję o powołaniu go na to stanowisko kilka lat temu podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej tego samego dnia wydał oświadczenie:

W nawiązaniu do oświadczenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informujemy, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rezygnuje z uwzględnienia w przestrzeni budynku Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego pokoi na wynajem i w tym zakresie opracowuje stosowną zmianę opisu przedmiotu zamówienia w dokumentacji przetargowej w prowadzonym postępowaniu przetargowym.

Podkreślamy, że parkingi znajdujące się obecnie na Westerplatte zlokalizowane na obszarze historycznego pola bitwy, za sprawą inwestycji zostaną zlikwidowane. Dzięki temu, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, parking i budynek Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego zostanie zlokalizowany poza obszarem objętym wpisem do rejestru zabytków, czyli przed tzw. „Czerwonym Murem” stanowiącym granicę pola bitewnego. Nieprawdziwa jest zatem informacja powielana w niektórych mediach, że Muzeum buduje „apartamenty” na Westerplatte. Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego, sąsiadujący z projektowanym parkingiem, ma nie tylko pełnić funkcję obsługowe dla turystów, ale również stanowić przestrzeń do prowadzania zajęć edukacyjnych i animacyjnych. Budynek o powierzchni 1655 m2, który stanowi funkcjonalnie spójną całość z parkingiem, będzie przeznaczony do kompleksowej obsługi osób zwiedzających MWiW1939 oraz ogólnodostępne tereny półwyspu Westerplatte.

Czytaj też: Historia | Gdańsk | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Gdańsk