Stacja metra Świętokrzyska ma nowe zadaszenie!

Nowe zadaszenie stacji metra Świętokrzyska wyglądem przypomina daszki zejść do peronów centralnego odcinka II linii metra. Nowe zadaszenie pojawiło się w miejscu starego, które pojawiło się w chwili budowy I linii metra.

Zadaszenie swym kształtem przypomina literę “M”. Prace nad jego budową trwały kilka miesięcy. Zadaszenie powstało w miejscu dawnej, przeszklonej, niebieskiej tuby. W sumie przy metro Świętokrzyska ustawiono trzy półokrągłe zadaszenia wraz z otwarciem w maju 2001 roku odcinka pierwszej linii od Centrum do stacji Ratusz.

Projekt wymiany zadaszenia przeprowadziła spółka CP Development – inwestor nowego biurowca na rogu ulicy Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Zadaszenie nawiązuje wyglądem do tych nad wejściami na stacje drugiej linii metra. Na stalową konstrukcję w kolorze jasnoszarym nałożono szklany dach układający się w kształt litery M. Na taflach można dostrzec element dekoracyjny – to wydrukowane figury geometryczne w żółtym kolorze. Zadaszenie ma zaokrąglone narożniki.

Wykonanie zadaszenia właśnie w takiej formie sprawi, że poprawi się estetyka stacji metra Świętokrzyska. Krzyżują się tutaj dwie linie metra, dlatego przystanek ma węzłowy charakter.


Wygląd nowego zadaszenia został uzgodniony z Wydziałem Kształtowania Przestrzeni Publicznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

fot. Kamil Białas

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Komunikacja miejska | Warszawa | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Na pierwszym zdjęciu widać poprzednie zadaszenie:

Pierwsze wejście do metra, fot. Tadeusz Rudzki, wikimedia.org, licencja CC 3.0