Stara fabryka zyskała dawny blask. W środku powstały też mieszkania

Stolica Słowacji w ostatnich latach przeżywa budowlany boom. Inwestycje zaczynają obejmować nawet typowo przemysłowe części miasta. W jednej z nich zrealizowano projekt, w ramach którego stara fabryka została przebudowana. Powstała w ten sposób przestrzeń dla organizowania kulturalnych wydarzeń oraz mieszkania.

Budynek Mlynica powstał w latach 60. XX wieku. Początkowo działała w nim zakład produkujący betonowe prefabrykaty. Obiekt działał tak do 1992 r. kiedy to został sprywatyzowany. Po kilku latach nowy właściciel sprzedał przemysłowy kompleks, a na jego renowację trzeba było czekać blisko 20 lat.

Projekt przebudowy budynku przygotowali architekci z pracowni Gutgut, których zadaniem było stworzenie w środku nowoczesnej, wielofunkcyjnej przestrzeni. W efekcie powstały tutaj biura firmy, pomieszczenia do biznesowych spotkań, strefa do organizowania wydarzeń i kilka mieszkań na wyższych poziomach.

Stara fabryka


Najwięcej zmian dostrzec można w dawnej hali produkcyjnej. Teraz znajduje się tutaj holl, który rozdziela wspomniane wyżej funkcje, a sam jest miejscem, w którym można organizować wydarzenia kulturalne. Projektanci odsłonili tutaj industrialne, ceglane elementy, które ocieplili drewnianymi dodatkami i specjalnymi panelami o błękitnym kolorze. Dzięki pracy architektów stara fabryka wygląda jak nowa. Gmach zyskał bowiem odświeżoną elewację.

Czytaj też: Renowacja | Zabytek | Czechy

Elewacje:

projekt: Gutgut – Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková, Tomáš Vrtek

zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma – BoysPlayNice