Stara Stajnia w Browarach Wrocławskich zmienia się w apartamentowiec

Stara Stajnia w Browarach Wrocławskich to kompleks. który przed laty funkcjonował jako ogromny zakład przemysłowy i słynął z produkcji piwa. Teraz zmienia się w jeden z najnowocześniejszych we Wrocławiu apartamentowców.

W Starej Stajni w Browarach Wrocławskich powstają 22 mieszkania o loftowym klimacie. Znajdą się tutaj zarówno kawalerki jak i mieszkania kilkupokojowe. Ich wielkość wyniesie od 36 do 76 m kw. Inwestycja powstaje na terenie dawnego Browaru Piastowskiego przy ul. Jedności Narodowej.

Browary Wrocławskie tworzyć będzie kompleks kilkunastu budynków o różnorodnych funkcjach. Kilka z nich to zaadaptowane budynki historyczne, które wpisane zostały do rejestru zabytków. Jednym z założeń było pozostawienie starej pochylni dla koni prowadzącej na pierwsze piętro stajni.

Jest to element unikalny w skali kraju, więc chcieliśmy go udostępnić wszystkim mieszkańcom osiedla, dlatego w tej części budynku zaprojektowaliśmy klub fitness – powiedziała Agnieszka Boreczek-Sinkiewicz z Archicom Studio, architekt prowadzący Browarów Wrocławskich.


W sumie inwestycja obejmuje 14 obiektów, wśród nich są powstałe w XIX wieku, zrewitalizowane oraz nowe. Architekci chcą, aby ich wygląd nawiązywał do przeszłości – chodzi tutaj między innymi o butelkownię, leżakownię, warzelnię, starą stajnię, wozownię, słodownię, wytwórnię kawy i dwie wille.

Mamy nadzieję, że inwestorowi uda się zachować industrialny klimat obiektu. Łącznie powstanie tutaj bowiem aż 1000 lokali.

Zobacz także: Mieszkanie | Architektura | Osiedle | Urbanistyka | Ciekawostki | Wrocław

Stara Stajnia w Browarach Wrocławskich. Źródło: UM Wrocław, materiały prasowe Archicom