Stary dworzec Poznań Główny do wyburzenia? Takie są plany!

Stary dworzec Poznań Główny ma zostać wyburzony. Dla wielu ta informacja może być szokiem, wszak od dziesięciu lat pojawiały się informacje o zaawansowanych planach przebudowy i ponownym otwarciu starego budynku dworca. Teraz tamte obietnice stają się nieaktualne. W związku z budową CPK kolejarze potrzebują przestrzeni na nowe tory i perony. Mają one zostać zbudowane w miejscu dawnego dworca, na placu przed nim, a nawet na ulicy Dworcowej, która dziś służy jako główna trasa dojazdowa do dworca Poznań Główny.

Co ciekawe, w tej sprawie zgodni są zarówno prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, jak i niektórzy politycy PiS, zazwyczaj go krytykujący. Jeszcze pięć lat temu minister infrastruktury ogłaszał decyzję o przywróceniu do życia dawnego budynku dworca i odtworzeniu jego przedwojennej, ceglanej elewacji. Miasto Poznań i PKP SA wypracowały wówczas wspólną koncepcję kompleksowego zagospodarowania terenu dworca kolejowego oraz przyległego placu Dworcowego. Prezentowany projekt uwzględniał trzy istotne warunki: centralne położenie tych obiektów w strukturze komunikacyjnej miasta, użyteczność i funkcjonalność dla przyjezdnych i mieszkańców oraz aspekt historyczny i kulturowy miejsca.

Budynek obecnie. Źródło: Bärbel Miemietz , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


W nowym kompleksie zaprojektowano powierzchnię dedykowaną obsłudze podróżnych wraz z ciągami komunikacyjnymi oraz połączenie kładką pieszą z ul. Głogowską w sąsiedztwie Dworca Zachodniego. Zaproponowano też dwa projekty architektoniczne sposobu odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca. Pierwsza – zakładająca zachowanie i rewaloryzację istniejącej fasady na kształt przypominający historyczny oraz schowanie jej za ścianą ze szkła, druga – zburzenie istniejącej i odbudowę historycznej z wysuniętym ceglanym portykiem. Od tamtych obietnic nic się nie zmieniło. Budynek stoi praktycznie całkiem opuszczony i zamknięty, a jego stan oraz najbliższe otoczenie pozostawiają wiele do życzenia. Czy to ostateczny koniec tego charakterystycznego i znanego miejsca?

Gmach dworca w latach 1940 i 2023.  (Wyd. Kunsthandlung des Ostens L.Denecke, Posen) via Public Domain

Dworzec został wybudowany w latach 70. XIX wieku. Składał się z północnego skrzydła frontowego z centralnie usytuowanym holem oraz zespołu przylegających od południa skrzydeł zgrupowanych przy dwóch dziedzińcach wewnętrznych. Elewacje obłożone były czerwoną cegłą licówką. Po wojennych zniszczeniach został odbudowany już w innej, klasycyzującej formie. W latach 1961-1976 został ponownie przebudowany, tym razem w duchu modernizmu. W 2012 roku został oddany położony obok nowy budynek Poznań City Center, do którego przeniesiono funkcje dworcowe. Wkrótce potem stary obiekt został zamknięty dla obsługi biletowej.

Źródło: transport-publiczny.pl, wtk.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Dworzec kolejowy | Urbanistyka | Historia | Poznań | Ciekawostki