Stołówka dla fifnych owadów. Poznań rozdaje hotele dla owadów!

Miasto Poznań rozpoczęło akcję “Stołówka dla fifnych owadów”. W ogródkach 18 przedszkoli oraz 12 szkół podstawowych wysiane zostaną nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych, które w okresie kwitnienia zapewnią pożywnie m.in. pszczołom, trzmielom czy muchówkom. Ponadto w pobliżu owadzich bufetów pojawią się specjalne hotele dedykowane tym pożytecznym zwierzętom.

Celem organizowanego przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania przedsięwzięcia jest tworzenie miejsc przyjaznych owadom zapylającym, w których znajdą one schronienie i pokarm, a także edukowanie dzieci o znaczeniu tych zwierząt dla środowiska.

“W przygotowanych przez Miasto “Tytkach dobroci dla owadów” znajdują się mieszanki nasion wieloletnich roślin pyłko- i nektarodajnych, które kwitną od maja do października. Dzięki temu owady przez cały okres swojej aktywności będą miały zapewniony pokarm” – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

W ogródkach szkół i przedszkoli biorących udział w akcji Miasto postawi 35 hoteli dla owadów. Domki te zbudowane są z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, desek oraz szyszek. Nie zastąpią środowiska naturalnego, ale stanowią doskonałe schronienie. Dzięki nim owady mogą odpocząć, ukryć się przed deszczem, a przede wszystkim się rozmnażać – co w realny sposób pomoże wspierać wzrost ich populacji w mieście.

Ważnym elementem akcji są działania edukacyjne i informacyjne skierowane do dzieci. Uczestnicy dowiedzą się, co każdy z nas może zrobić, aby pszczoły i inne owady zapylające nie ginęły z powodu braku pokarmu. W ramach przedsięwzięcia szkołom podstawowym przekazano film edukacyjny o tematyce związanej z życiem owadów oraz ich znaczeniem we współczesnym świecie.


“Zachęcamy również mieszkańców Poznania do tworzenia przydomowych rabat z roślinami przyjaznymi owadom. Możemy wykorzystać np. lawendę, nagietek, kocimiętkę, cynie, dalie i nachyłek oraz zioła – oregano, tymianek, bazylię. Takie kompozycje nie tylko pomogą owadom, ale także pięknie przyozdobią nasze tarasy, balkony czy ogródki” – dodaje dyrektor Joanna Jajus.

Akcja “Stołówka dla fifnych owadów” odbywa się w ramach realizowanego od 2019 roku miejskiego programu “Poznań dla pszczół”, którego celem jest zwiększenie populacji tych pożytecznych zwierząt w mieście, a także edukacja mieszkańców w zakresie roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska czy gospodarki.

Hotele dla owadów montowane w ogródkach szkół i przedszkoli w ramach akcji “Stołówka dla fifnych owadów” nie są pierwszymi konstrukcjami tego typu, które staną w Poznaniu. Od maja zeszłego roku Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP zainstalował lub przekazał innym podmiotom 136 domków. Hotele można spotkać m.in w poznańskich parkach i lasach, a także na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych czy Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Zwierzęta | Rośliny | Poznań | whiteMAD na Instagramie

źródło: poznan.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły