Stop Bazgrołom! Aktywiści z warszawskiej Pragi usunęli szczpecące napisy ze ścian

„Malarze Podwórkowi – Stop Bazgrołom” to akcja polegająca na zamalowywaniu bazgrołów, wulgarnych napisów i mowy nienawiści na fasadach, murach, śmietnikach bądź garażach. Na warszawskiej Pradze-Północ inicjatywa ta cieszy się ogromną popularnością.

Przedsięwzięcie jest kontynuacją muranowskiego projektu o tej samej nazwie. Stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi zamalowywanie pseudograffiti organizuje od 2019 roku. Dzięki tej inicjatywie w maju i czerwcu 2021 bazgroły znikły z wybranych obiektów przy ulicach Skoczylasa, Szanajcy i Placu Hallera.

“19 czerwca zorganizowaliśmy już piątą edycję akcji. Nawet 30-stopniowy upał nie zniechęcił prażanek i prażan do wspólnego malowania. Każda odsłona tego wydarzenia generuje bardzo dużo pozytywnej energii, daje poczucie sprawczości, a różnice w jakości przestrzeni publicznej przed i po naszym malowaniu są ogromne. Zamalowywanie wybranych przez nas miejsc odbywa się za zgodą ich zarządców lub administratorów. Jako organizatorki i organizatorzy akcji zapewniamy też wałki, pędzle i inny potrzebny do malowania sprzęt. Dbamy również o odpowiedni dobór farb i kolorów. Jest to szczególnie ważne w przypadku fasad. Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach zamalowywanie nie wchodzi w grę (np. na cegłach lub piaskowcu); w takich miejscach konieczne jest usuwanie pseudograffiti za pomocą specjalistycznych środków i sprzętu. Akcja jest organizowana oddolnie, ale my też z każdym kolejnym działaniem stajemy się bardziej profesjonalni. Niezwykle cieszą nas entuzjastyczne reakcje na każdy publikowany przez nas na Facebooku post z dokumentacją zdjęciową z poszczególnych działań i deklaracje dołączenia do kolejnych odsłon tej bardzo potrzebnej akcji” – mówią przedstawicielki Porozumienia dla Pragi, współinicjatorki akcji „Malarze Podwórkowi – Stop Bazgrołom”.


Problem bazgrołów w przestrzeni publicznej dotyczy oczywiście większości polskich miast. Członkinie i członkowie Porozumienia Dla Pragi podchodzą do niego w szerszy sposób – już w 2019 roku opracowali dwie petycje – do władz swojej dzielnicy oraz do władz Warszawy, stanowiące zarys antybazgrołowej polityki dla całego miasta.

“Nielegalne graffiti jest w Warszawie wszechobecne. Na fasadach (także tych zabytkowych), śmietnikach, murach, garażach, skrzynkach elektrycznych, a nawet pomnikach i rzeźbach w przestrzeni publicznej. Stolica potrzebuje polityki antybazgrołowej, dlatego opracowaliśmy petycję do władz miasta. Postulujemy działania na rzecz edukacji i profilaktyki oraz regularne usuwanie nielegalnych symboli i napisów.  Dokument podpisało 9 organizacji działających aktywnie na rzecz poprawy przestrzeni publicznej w różnych warszawskich dzielnicach: Porozumienie dla Pragi, Przepis na Muranów, Miasto Jest Nasze, Wspólna Wola, Wola Mieszkańców, Bemowiacy, Forum Rozwoju Warszawy, Inicjatywa Mieszkańców Skwer Sierpnia 1944 oraz Stowarzyszenie Wiatrak.” – czytamy na stronie Porozumienie dla Pragi

Linki do petycji:
http://www.porozumieniedlapragi.pl/pobazgrane-miasto-nie-musi-tak-byc-http://www.porozumieniedlapragi.pl/stop-bazgrolom


Stop Bazgrołom ma swoje uzasadnienie, nie tylko estetyczne. Zgodnie z opracowaną przez George’a Kellinga i Catherine Coles już w latach 80. XX w. teorią „rozbitych okien”, tolerowanie m.in. aktów wandalizmu prowadzi z czasem do popełniania przestępstw o poważniejszym charakterze. Późniejsze eksperymenty prowadzone w wielu miastach (w tym w Nowym Jorku) potwierdziły prawdziwość tej teorii. Co więcej – udowodniły także, że działa ona również w drugą stronę, tzn., że zadbana przestrzeń publiczna ma bezpośredni wpływ na lepsze samopoczucie przebywających w niej osób, a także – bezpośrednie przełożenie na poziom bezpieczeństwa i na przestrzeganie norm społecznych. Porozumienie Dla Pragi to bardzo prężnie działający ruch miejski, dla którego jakość przestrzeni publicznej, jej estetyka i dostępność są niezwykle istotne.

W 2020 głośnym echem w całej Polsce (a nawet poza jej granicami) odbiła się ich akcja #ZaadoptujDonicę, która m.in. dzięki artykułowi w WhiteMad (Przeczytaj artykuł TUTAJ) znalazła wielu naśladowców. Stowarzyszenie zachęca także do finansowego wspierania ich działań w terenie.

Szczegóły tutaj: http://www.porozumieniedlapragi.pl/wesprzyj-nas/

Czytaj też: Warszawa | Grafika | Miasto | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie  |

źródło: Porozumienie dla Pragi