Categories: ARCHITEKTURA

Studenci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie

Studenci Politechniki Wrocławskiej – Sebastian Kawalec i Michał Wąsik przygotowali koncepcyjny projekt rewitalizacji barcelońskiej dzielnicy Ciutat Meridiana. Swój projekt przygotowali pod opieką dr inż. Marzeny Heliak-Rużyły. Koncepcja okazała się najlepszą wśród zgłoszonych w międzynarodowym konkursie Reinventing Cities C40.

Projekt polskich studentów zakładał rewitalizację dzielnicy Ciutat Meridiana, której powierzchnia wynosi 35,5 ha i znajduje się na obrzeżach Barcelony. Dzielnica sąsiaduje z Parkiem Naturalnym Serra de Collserola, dzielnicami Torre Baró i Vallbona, a także gminą Montcada i Reixac. Dominują tu wielorodzinne budynki mieszkalne, a układ dzielnicy jest zdeterminowany przez lokalizację u podnóża góry.

Dzielnica była intensywnie rozbudowywana od 1963 roku, w drugiej połowie XX wieku w Barcelonie budowano wiele ogromnych osiedli mieszkaniowych. Było to związane z intensywną migracja ludności do miasta. Osiedla takie wprawdzie były wydajne ekonomicznie, ale spowodowały powstanie swego rodzaju powstanie odizolowanych bloków z dużymi przestrzeniami między nimi, które przeznaczone są na tereny zielone.

Geografia metropolii oddzieliła jednak te dzielnice od reszty miasta, pozostawiając je bez udogodnień i wspólnej infrastruktury oraz bez jasno określonych przestrzeni publicznych. Wskaźniki jakości społecznej i ekonomicznej ujawniły znaczące nierówności w dzielnicy, takie jak wysokie stopy bezrobocia, niski poziom wykształcenia, niskie dochody rodziny, brak bezpieczeństwa mieszkaniowego i brak otwartych przestrzeni – czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Koncepcje, które zgłoszono do konkursu musiały zawierać strategie, które wzmocniłyby lokalną społeczność i sprawiły, ze dzielnica Ciutat Meridiana będzie bardziej funkcjonalna. Rozwiązania studentów mają pobudzać lokalną gospodarkę i generować nowe miejsca pracy.

Projekt, który przygotowali Sebastian Kawalec i Michał Wąsik (studenci piątego roku Architektury) zakłada rewitalizację dzielnicy w trzech aspektach – urbanistycznym, społecznym i środowiskowym. Pierwszy koncentruje się na ponownym użyciu niezagospodarowanych obszarów, na przykład w północnej części dzielnicy proponują powstanie miejsca do wypasu owiec. Oznacza to wykonanie nasadzeń zieleni, która może być naturalną paszą dla zwierząt. Powstać ma odpowiednia infrastruktura – budynki do hodowli zwierząt, przechowywania żywności i budynki techniczne. Dodatkowo powstać miałyby spacerowe ścieżki, z których korzystaliby lokalni mieszkańcy.

Z kolei teren pomiędzy akweduktami zostanie zagospodarowany na nowe centrum kultury, które zostanie wyposażone w sale warsztatowe i taras widokowy. Drugim krokiem będzie budowa nowego Zielonego Akweduktu, który połączy historyczne akwedukty i relacje międzyludzkie, tworząc tereny rekreacyjne – wyjaśnia Sebastian Kawalec.

Aby osłonić dzielnicę od negatywnych skutków wynikających z bliskiego sąsiedztwa autostrad i linii kolejowych, młodzi projektanci planuję wykonanie nasadzeń zieleni. W tym celu studenci chcieliby zagospodarować stropodachy na budynkach mieszkalnych jako zielone dachy lub zbiorniki retencyjne.

Takie zbiorniki zatrzymają cenną wodę, która w gorącym hiszpańskim klimacie pozwoli na lepsze nawodnienie terenów do hodowli owiec, a także na nawadnianie roślinności w mieszkaniach. W końcowym etapie wszystkie budynki będą miały dachy biologicznie czynne, a ich liczba wyniesie odpowiednio: 48 zielonych i 18 wodnych – mówi Michał Wąsik.

Specjalne konstrukcje zbudowane blisko mieszkań mają pełnić formę bufora akustycznego. Z kolei chcąc włączyć tę część miasta do ruchu turystycznego, trasa między zielonym akweduktem, a stacją kolejową zostanie przekształcona w ścieżkę dla pieszych z wyłączeniem pojazdów i ukwiecona po obu stronach.

Aspekt społeczny zakłada integrowanie mieszkańców i wspólne inicjowanie działań w centrum kultury. Kluczowym elementem będzie tutaj budowa zielonego centrum społeczności.

Studenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli I nagrodę między innymi za kompleksowe przedstawienie realnych rozwiązań w różnych skalach i poruszenie zagadnień społecznych, ekonomicznych, architektonicznych i środowiskowych. Jury doceniło zwrócenie uwagi na wykorzystanie starego akweduktu, jako ważnego elementu tożsamości dzielnicy. Plusem jest pomysł połączenia akweduktu z dworcem kolejowym i resztą miasta za pomocą chodnika dla pieszych i zielonego korytarza.

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Urbanistyka | Hiszpania | Barcelona | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej