Pawilon Wiosny w Amsterdamie według projektu studentek z Polski

Celem konkursu było zaprojektowanie wielofunkcyjnego pawilonu w kultowym parku Vondelpark w Amsterdamie, który miałby być punktem styku ludzi, natury i architektury. Taki pawilon powinien jak najlepiej uchwycić esencję wiosny, która jest również porą roku, w której następuje najpełniejszy rozkwit nie tylko roślinności, ale i różnego rodzaju aktywności.

Drzewa w Vondelparku są ścinane co ok. 70 lat z powodu mocno podmokłego terenu. Każde stare drzewo, niebędące w stanie dalej się rozrastać, zostaje zastąpione nowym, młodym, jednocześnie stając się żyjącym (i umierającym) pomnikiem przemijającego czasu. Studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu podkreślić ten niekończący się cykl życia i śmierci otaczając jedno z drzew Vondelparku pierścieniem wiecznej wiosny (eternal spring).


Pawilon nie jest zamkniętą przestrzenią a raczej szklarnianą strukturą, sezonowo otwartą dla ludzi. Zieleń wewnątrz pierścienia jest zachowana nietknięta, przez bycie zamkniętą w czasie zimnych pór roku i świętuje swoje Wielkie Otwarcie każdej wiosny. W związku z tym, że rośliny wewnątrz nie umierają, są one świadkiem trwającego procesu sarzenia się drzewa. Latem wysypują się ze struktury i zapraszają ludzi do środka pierścienia, gdzie nie ma wnętrza, a natura i otwarta przestrzeń w cieniu drzewa jest główną przestrzenią pawilonu, czerpiącą swą energię z natury.
Emilia Dzięgielewska i Alicja Maculewicz zajęły w konkursie III miejsce i zostały wyróżnione przez Jury konkursu. Gratulujemy!