Trzy lata temu Ana i Chris zdecydowali się na zakup domu i chociaż ich pierwszym pomysłem było mieszkanie w centrum Walencji, byli bardzo zakochani w typowych starych domach, które można znaleźć głównie w małych miasteczkach na wsi w okolicy prowincji. Z tego powodu zmienili zdanie i zaczęli szukać jednego z historycznych domów, mając na uwadze łatwy dojazd do miasta. Niemniej były to bardzo trudne poszukiwania z wieloma przeszkodami. Ostatecznie znaleźli ten wyjątkowy obiekt, o którym tak marzyli. Jak mówią właściciele biura projektowego Masquespacio, była to miłość od pierwszego wejrzenia. Budynek z 1925 roku miał wszystko: piękne otoczenie, odpowiedni metraż, dużo światła i typowe cechy starego domu. Patrząc na elewację, można od razu rozpoznać typowe detale obiektu z pierwszych dekad XX wieku, m.in. ozdobne kraty i oryginalne, drewniane drzwi.
Intencją pary było zachowanie istoty historycznego charakteru domu, z poszanowaniem piękna jego przeszłości. Wchodząc do środka razu widać oryginalne podłogi z płytek hydraulicznych wykonane w Walencji, a także listwy przypodłogowe, sufit i ceglane ściany. Charakter historycznych wnętrz w ich nowym biurze podkreślono stosując kontrast kolorów, natomiast stoły wykonano wykorzystując podobny motyw jak ten z elewacji, w połączeniu z barwionym drewnem. Architekci pragnęli dodać do tej przestrzeni odrobinę ciepła poprzez zastosowanie zasłon w różnych kolorach.
Idąc dalej w głąb domu, możemy zobaczyć salę konferencyjną, w której ponownie rozpoznajemy wielowarstwową zasłonę oraz stół z nogami z siatki i drewnianym blatem, który nawiązuje do materiałów w biurze. Tego typu charakterystyczne stoły, dostępne min. na remodi.pl, czy ebay.com, są niejako istotą i głębią omawianego projektu. Tutaj jednak zastosowano kolorową podłogę z mikrocementu i pomarszczoną teksturę na wybranych ścianach. Stąd można dostać się do kuchni i salonu.
„Zanim pójdziemy na górę, udamy się na spacer w stronę dziedzińca, na którym stworzyliśmy wewnętrzny ogród będący punktem przejściowym pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, gdzie możemy zjeść rodzinny lunch, uprawiać sport lub zrobić sesję zdjęciową naszych projektów.”
Na piętrze, głównym motywem jest gra form kwadratu, trójkąta, koła i półkola, które przypominają o przeszłości pary, kiedy jeszcze zajmowała się projektowaniem graficznym. Tutaj również chciano uszanować piękno starych detali budynku, które zostały odkryte nowo dzięki kontrastowi kolorów, rzemieślniczych materiałów, faktur i form.
Kuchnia i salon zostały połączone w otwartą przestrzeń, w której od razu rozpoznajemy wspomnianą grę kontrastów form poprzez użyte tworzywa. Tutaj architekci z Masquespacio zastosowali bardziej wyrafinowane materiały, takie jak marmur, aluminium, mikrocement i ręcznie robione płytki. Meble, które w całości zostały zaprojektowane przez autorską pracownię pary w ramach kolekcji Mas Creations, dążyły do każdorazowego uwypuklenia swoich specyficznych faktur, form, materiałów i kolorów. Eksplozja barw jest w tej przestrzeni silniejsza, ale jednocześnie nadaje wnętrzu poczucie świeżości. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja CONO (szyszki), będąca częścią pierwszej kolekcji, którą zaprojektowano i wyprodukowano bezpośrednio w studiu, przy użyciu druku 3D w glinie, wykończoną ręcznie. Zasłony dodatkowo ocieplają przestrzeń, a klatka schodowa prowadząca na dach została zachowana w oryginalnym stanie.
Idąc dalej przechodzimy przez korytarz, który po lewej stronie łączy się z niewielkim tarasem, nieco dalej znajdujemy łazienkę, która przykuwa uwagę plamą żółtego koloru utworzonego z ręcznie robionych płytek i ścianą wykonaną w tradycyjnej śródziemnomorskiej technice trencadis.
„Na końcu znajdujemy klejnot koronny, czyli naszą sypialnię, w której całą uwagę przykuwa łóżko w kształcie kuli z domieszką fluorescencyjnego koloru. Ta kopuła, która zapewnia nam totalny relaks na koniec dnia, została zaprojektowana przez nasze studio i wyprodukowana przy użyciu robota 3D. Po prawej stronie łóżka powstał mały pokój telewizyjny z większą ilością elementów z naszych kolekcji, natomiast po lewej stronie mamy pokój do medytacji z różowym, wyrazistym akcentem.”
Projekt domu bardzo dobrze odzwierciedla historię biura Masquespacio i styl artystyczny, który Ana i Chris rozwijali przez te wszystkie lata, od początków graficznych, po odrobinę New Memphis, a czasem futuryzm. Całość powstała jednak z zachowaniem i poszanowaniem historii stuletniego budynku, w który para tchnęła nowego ducha.
Projekt: Masquespacio (https://masquespacio.com/)
Meble i dekoracje: Mas Creations (https://mas-creations.com/)
Instragram Any i Chrisa: @masquespacio_ana i @masquespacio_chris
Zdjęcia: Luis Beltran
Powierzchnia: 450 m kw.
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Hiszpania | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie