Stworzyli grafiki budynków Wrocławia, by zdobiły mapy Google

Za projektem stoją Helena Toczko oraz Dariusz Ochman. Stworzyli oni serię grafik budynków Wrocławia, które umieszczone na mapach Google uatrakcyjniają eksplorację miasta.

Projekt Neogothic Wrocław powstał spontanicznie. Helena Toczko zauważyła, że niektóre miasta na mapach Google posiadają specjalne grafiki, którymi wyróżnione są kultowe miejsca i atrakcje turystyczne. Pomyślała, a gdyby tak ozdobić mapę Wrocławia?

Wspólnie z mężem już nie raz zastanawiali się, w jaki sposób mogliby upowszechnić informacje o różnych stylach architektonicznych, przedstawionych w “Festung Breslau”, zrobili próbkę takiej mapki dotyczącej stylu neogotyckiego przez wykonanie pięciu ikon ulubionych przez nich budynków. Mapę można zobaczyć klikając TUTAJ.

Jeśli pomysł tworzenia grafik spodoba się mieszkańcom Wrocławia to sprawi, że Helena Toczko i Dariusz Ochman uzupełnią projekt o kolejne grafiki.

Ogólną wizją naszego projektu jest wykonanie mapy przedstawiającej jak najwięcej nurtów architektonicznych powstałych na terenach Wrocławia, między innym także pokazanie wybitnych obiektów okresu modernizmu, najciekawszych budynków czasów powojennych: Mezonetowiec oparty na wzorach Le Corbusiera, Manhattan, Dolmed, Zeto, sala wykładowa wydziału Chemii UWr i inne – mówi Helena Toczko.


W Polsce jest wiele miejscowości posiadających niesamowite zabytki historyczne oraz pomniki przyrody, które mogłyby stać się bardziej interesujące dla turystów. Zaznaczenie tych punktów na podstawowej mapie google pozwoliłoby dostrzec głębszego zrozumienia wartości zwiedzanych obiektów.

Helena Toczko: Podczas studiów pracowała jako grafik w fabryce porcelany. Od tej pory bardzo zainteresowała się grafiką wektorową. Cały czas szukała, w którym zawodzie mogłaby się odnaleźć, aby połączyć inżynierię z grafiką. Wydawało się, że zawód architekta byłby najwłaściwszym rozwiązaniem, dlatego w 2016 roku dostała się do Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Ciągle mieszka we Wrocławiu i cieszy się piękną architekturą miasta.

Dariusz Ochman: W 1996 ukończył Technikum Budowlane w Częstochowie i w ramach obrony pracy dyplomowej sam obrał temat swojej pracy pod tytułem “Rozwój architektury gotyckiej w Europie i w Polsce”, którą obronił z wyróżnieniem. Po kilku latach tułaczki w celach zarobkowych po Europie wrócił do kraju, a przyjazd do Wrocławia był tylko przypadkiem w czasie, kiedy przyjechał na koncert do Hali Stulecia i od tej pory zakochał się w tym mieście, gdzie obcuje z niesamowitą architekturą, więc postanowił zamieszkać tu na stałe.

źródło: materiały twórców projektu

Czytaj też: Wrocław | Ciekawostki | Grafika | Identyfikacja wizualna | whiteMAD na Instagramie