Technologię, dzięki której można stworzyć naczynia z odpadów przemysłowych opracowali projektanci studio ThusThat z Wielkiej Brytanii. Dzięki ich pomysłowi można czynić czerwone błoto użytecznym surowcem.
Czerwone błoto inaczej określane mianem czerwonego szlamu to produkt uboczny produkcji aluminium. Ma charakterystyczny czerwony kolor przypominający glinę – to efekt występowania tlenku żelaza w surowcu, którego zawartość może wynosić nawet 60 proc. Czerwone błoto jest jednak substancją toksyczną i żrącą, co czyni technologię opracowaną przez Brytyjczyków bardzo ważną w kwestii dbania o środowisko.
Naczynia zaprojektowali studenci z Royal College Of Art w Londynie. To Joris Olde Rikkert, Kevin Rouff, Luis Paco Bockelmann i Guillermo Whittembury. Dzięki ich wynalazkowi będzie można zrezygnować z pozyskiwania nowych surowców pierwotnych i do przemysłu wykorzystać istniejące już produkty wtórne. W efekcie pracy studentów powstała seria minimalistycznych i eleganckich naczyń. W zestawie znajdziemy między innymi imbryki, talerze, miski, wazony i kubki.
Naczynia mają jednak różne kolory i struktury. Młodzi twórcy opracowali bowiem sposób obróbki czerwonego szlamu i udało im się stworzyć odpowiedniki gliny, betonu, glazury i szkliwa. Pożądany kolor uzyskiwany jest dzięki odpowiedniej temperaturze wykorzystywanej przy wypalaniu. Naczynia mogą więc być jasne, czerwone czy wręcz czarne.
Wynalazek póki co jest w fazie testów i opracowanej metody nie wykorzystano jeszcze w produkcji. Pierwsza kolekcja Red Mud pokazywana jest obecnie na wystawach designu na całym świecie.
Czytaj też: Ekologia | Gadżety | Ceramika | Technologia
źródło: futuremarslife.com, Studio ThusThat