Stylowe mieszkanie w secesyjnej willi w Pradze. Zachowano tutaj historyczne detale.

Stylowe mieszkanie w secesyjnej willi w Pradze powstało po odnowieniu wnętrza jednej z kondygnacji wielopokoleniowej secesyjnej willi, gdzie wydzielono osobny lokal mieszkalny ze względu na potrzebę większej prywatności młodej pary.

Zachowano koncepcję trzech głównych pomieszczeń przejściowych, które obecnie pełnią funkcję kuchni dziennej, gabinetu z biblioteką oraz dwóch oddzielnych garderób. Trzecie pomieszczenie w tej amfiladzie uzupełnia sypialnia, z której dostępna jest druga łazienka z prysznicem. Ta ostatnia pierwotnie pełniła funkcję aneksu kuchennego, dostępnego jedynie z poziomu klatki schodowej. Druga strefa mieszkania jest wykorzystywana raczej jako przestronna łazienka z pralką oraz zapasowy pokój dla gości lub ewentualnie dziecka.

Stylowe mieszkanie


Ważną kwestią stał się projekt przegrody z drzwiami wejściowymi, która dzieli klatkę schodową i zmienia jej proporcje. Nowa ściana jest wyrazista rzeźbiarsko i ekspresyjnie. Pasuje do różnych rodzajów szkła i luster oraz do koloru ciemnych bejcowanych belek stropowych. Ich rytm i charakterystyczny wzór na suficie pozostają niezakłócone nawet po podziale klatki schodowej. Ściana działowa jest głęboka i zapewnia bardzo potrzebną przestrzeń do przechowywania przy wejściu do mieszkania.

Podobna koncepcja rozwiązania kolorystycznego, materiałowego i poszczególnych elementów zabudowy jako obiektów artystycznych kontynuowana jest w pozostałych częściach mieszkania. Pomieszczenia ożywia m.in. seria oryginalnych malowideł sufitowych, które zostały odkryte w trakcie budowy i zostały częściowo odrestaurowane. W innych miejscach sufity uzupełniają nowe ozdoby, które łączą się z nietypowymi i charakterystycznymi meblami, stalowymi nadprożami czy sklepionymi sufitami, nadając inny charakter każdemu pomieszczeniu.

Szafki zaprojektowano ze sklejki bejcowanej i olejowanej połączonej z bejcowaną i lakierowaną płytą MDF, uzupełnioną fragmentami oryginalnych mebli, szufladami itp. Powierzchnie mebli pomalowane są w wielu niemal niezauważalnie różnych odcieniach brązu i niebieskozielonego. Uzupełnieniem materiałowym łazienek i kuchni jest kamień i mosiądz użyty do budowy ścianki działowej lub jako okładzina blatu kuchennego, stopniowo nabierającego naturalnej patyny.

Studio: svobodová blaha
Autorzy: Anna Svobodová, Ondřej Blaha
Lokalizacja projektu: Praga, Czechy
Rok ukończenia: 2021
Powierzchnia użytkowa: 133 m²
Fotograf: svobodová blaha

Źródło: svobodová blaha

Zobacz też: Czytaj też: Czechy | Praga | Wnętrza | Apartament | Secesja

Temat: Stylowe mieszkanie w secesyjnej willi w Pradze. Zachowano tutaj historyczne detale.