Świecący pawilon pośrodku starej wioski w Shenzhen

W celu uczczenia starożytnej tradycji architekci z Hung And Songkittipakdee (HAS) ustawili świecący pawilon pośrodku zabytkowej wioski. Instalacja ma nawiązywać do symbolicznego drzewa ludu Hakka, zamieszkującego tę odgrodzoną wioskę. Dziś ten teren jest zabytkiem schowanym wśród nowoczesnego dystryktu miasta Shenzhen w Chinach.

Sam temat odgrodzonej murem wioski w nowoczesnej metropolii jest tematem wartym napisania książki. Niestety wymazywanie kultury Hakka przez większe grupy etniczne Chin utrudnia znalezienie informacji na temat osady. Wiadomo, że lud Hakka budował ufortyfikowane wioski na terenie południowo-wschodnich Chin od początków Cesarstwa. Hakka posługują się swoim dialektem, mają własną kuchnię i architekturę.

Wioska powstawała prawdopodobnie w 1791 r. i jest jedną z największych tego typu osad w Chinach. Wraz z wioską powstała także wystawna rezydencja wodza Hakka z rodziny Zeng. Domy w wiosce są połączone i wielorodzinne. Kluczowym punktem osady jest plac, który dawniej był miejscem spotkań i handlu. To tutaj tętniło życie, a mieszkańcy spotykali się by rozmawiać, kupować i sprzedawać. To właśnie tam kobiety sprzedawały i przędły jedwab. Tkanina ta jest jednym z najważniejszych elementów kultury Hakka, ale i kultury chińskiej.

Studio HAS postanowiło przywrócić placowi dawną funkcję, chociaż w symboliczny sposób. Pawilon Freeing FrameYard ma być miejscem spotkań dla odwiedzających wioskę turystów. Nie sprzedaje się już tutaj jedwabiu, ale przypominające nić rurki będą symbolem tej tradycji. Łącznie do metalowej ramy przytwierdzono ponad 5000 rurek, tworząc niesamowitą kompilację.


Dla Hakka ma to być również wizualnym nawiązaniem do drzewa banian. Roślina jest symbolem dobrobytu i cechuje się rurkowatymi gałęziami opadającymi do ziemi. Poza symboliką instalacja ma także funkcjonalne zastosowanie dla ludu Hakka. Świecący pawilon posłuży za element scenografii podczas obchodów Hakkijskiego Nowego Roku. Instalację można zwężać lub poszerzać, tak by odpowiadała aktualnym potrzebom.

Nitkowate rurki rozświetlają noc w pogrążonej w mroku wiosce. Robią to w sposób estetyczny i dodający uroku szarym budynkom mieszkalnym. W okolicy pawilonu znajduje się posąg konfucjańskiego mistrza Zengzi. Architekci chcieli, aby plac stał się także miejscem kultu i refleksji.

Wioska schowana jest wewnątrz nowej dzielnicy Pingshan w Shenzhen. Na mapie jawi się jako odcięty od współczesnej tkanki relikt przeszłości, zapomniany zabytek, zapomnianej kultury. Pawilon od pracowni HAS ma za zadanie przywrócić pamięć o tym miejscu.

Źródło: HAS Design and Research

Zdjęcia: Yu Bai

Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Chiny | Zabytek | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie