Świecznik, który wygląda jak lampa. Oto projekt candlamp

Candlamp to projekt niewielkiego przedmiotu, którego kształt przypomina lampę. Jej formę opracowała pochodząca z Węgier projektantka Enikő Juhász. Projekt candlamp trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

Główną ideą przyświecającą projektantce w pracy nad candlamp była chęć wywołania emocji niezależnie od przestrzeni, w której użytkownik się znajduje. Lampa stwarza przyjemny nastrój dzięki interpretacji naturalnego światła, efektu świetlnego świecy.

Nadany oprawie kształt powiększa światło i rozprasza je na całej powierzchni, dzięki źródłu światła LED. Co ważne, w oprawie obecne jest zarówno światło naturalne, jak i sztuczne, które wzajemnie się uzupełnia i wspiera. Płomień świecy zapewnia efekt ciepłego światła, a źródło LED wzmacnia i oświetla całą przestrzeń.

Włączenie lampy jest również doświadczeniem dla użytkownika, tym samym przyjemnym gestem, co zapalenie świecy w ciemny wieczór. Gdy tylko światło dociera do elektroniki ukrytej w podstawie, przekazywane jest do taśmy LED i światło lampy ożywa – opisuje Enikő Juhász.


Enikő Juhász jest studentką studiów magisterskich na Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Latem 2023 roku będzie broniła pracy na kierunku Product Design. Studiowała Inżynierię Produktu Przemysłowego, dlatego też funkcjonalność jest kluczową częścią jej procesu projektowego i zawsze stara się stworzyć działający prototyp swojej koncepcji, W swoich działaniach, poszukuje harmonii pomiędzy nowoczesnymi technologiami a tradycyjnymi materiałami i metodami. Jako projektantki, ekscytujące jest dla niej eksperymentowanie z systemami i łączenie nowych zastosowań z istniejącymi technikami.

fot. z archiwum projektantki Enikő Juhász

źródło: Łódź Design Festival

Czytaj też: Oświetlenie | Lampy | Detal | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły