Symbioza form. Naczynia ze szkła i ceramiki projektu Zuzanny Badowskiej

Projekt “Symbioza form. Komplet naczyń ze szkła i ceramiki” przygotowała Zuzanna Badowska, studentka wydziału Wzornictwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Pracę dyplomową Zuzanna Badowska przygotowała pod okiem prof. dr hab. Sławomira Fijałkowskiego. Projektantka stworzyła wieloelementowy i wielofunkcyjny zestaw naczyń, który tworzy istny plac zabaw na stole. Projekt jest wynikiem obserwacji zachowania przyjaciół dyplomantki. Zuzanna Badowska dokonała analizy ich upodobań i zauważyła, że nieprzerwanie pragną oni zatrzymać w swoim dorosłym życiu chwile beztroski.

W efekcie tej analizy powstał zestaw, który niemal symbolicznie łączy ze sobą elementy szklane i ceramiczne. Symbioza określa tu relacje pomiędzy formami a użytkownikiem. Naczynia powstały w oparciu o zasady ludzkiej antropometrii, ze szczególnym uwzględnieniem układu ciała człowieka.

Autorka podkreśla, że jej celem było zaprojektowanie nie tylko obiektu, ale przede wszystkim pokazanie w nim doświadczenia. Każdego użytkownika prosi o zostawienie za drzwiami negatywnych emocji i podejście do nakrytego stołu z dziecięcym entuzjazmem, tak by przywołać wszystko, co najlepsze z najmłodszych lat. Młoda projektantka niedawno założyła studio ceramiczne not.bad studio. Naczynia jej autorstwa możecie oglądać na Instagramie klikając TUTAJ.

Projekt można zobaczyć podczas wystawy DESIGN 32. Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych. Wernisaż odbędzie się 19 czerwca o godzinie 13 w Rondzie Sztuki w Katowicach. Sama wystawa będzie otwarta do 20 lipca 2021 roku.


Design 32 – konkurs na najlepsze dyplomy projektowe jest corocznym raportem z obszaru projektowania nauczanego w ośmiu publicznych uczelniach artystycznych. Minione dziesięć edycji konkursu to ponad 300 autorskich wizji, pozwalających odpowiedzieć na pytania o funkcję dizajnu i rolę projektanta, wzajemne relacje pomiędzy sztuką, a projektowaniem, miejsce dizajnu w uczelniach artystycznych, a także znaczenie i wartość projektowania.

Młodzi projektanci – laureaci poprzednich edycji konkursu – aktywnie działają na rynku projektowym, proponując kolejne narzędzia do rozwiązywania rozmaitych zagadnień i zjawisk, jakie przynosi nam zmieniająca się rzeczywistość. Tegoroczna edycja jest przełomowa – po dziesięciu latach trwania konkursu organizatorzy zdecydowali się na zmianę formuły. W jury nie będą zasiadać jak dotychczas rektorzy poszczególnych uczelni lub ich przedstawiciele, ale eksperci z zakresu projektowania – wybrani przez Radę Programową konkursu.

Skład tegorocznego Jury:
Jadwiga Husarska- Sobina – projektantka mebli, produktów pod wdrożenia przemysłowe oraz sprzętu medycznego. Prowadzi Husarska Design Studio, mając na swoim koncie ponad 65 wdrożeń rynkowych w różnych gałęziach biznesu. Corocznie jej projekty pokazywane są na największych branżowych targach na całym świecie. Na swoim koncie ma wiele nagród polskich i zagranicznych, między innymi nagrodę RedDot 2017.

Prof. Marek Adamczewski – zajmuje się projektowaniem produktu, design management i dydaktyką; na koncie ma blisko 300 wdrożonych do produkcji projektów, głównie kompleksowych opracowań wzorniczych, w tym ponad 20 pojazdów szynowych. Projektuje w interdyscyplinarnych zespołach, od 2003 roku w pracowni projektowej maradDesign. Kurator i projektant wielu wystaw, członek jury wielu konkursów wzorniczych.

Dr hab. Jacek Mrowczyk – projektant grafik, kurator, redaktor, laureat wielu nagród i wyróżnień. Współtwórca i redaktor ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D” w latach 2001–2016, autor artykułów i publikacji poświęconych współczesnej grafice użytkowej; stypendysta Fulbrighta w Cooper-Hewitt National Design Museum w Nowym Jorku (2001/2002) oraz Fundacji Kościuszkowskiej w Rhode Island School of Design w Providence (2006/2007).

Tomasz Andrzej Rudkiewicz – projektant przemysłowy, współzałożyciel firmy NC.ART i marki TAR; zajmuje się projektowaniem lamp, w latach 1986-1999 pracował w E&D Design, największym wówczas studiu designu w Skandynawii; członek SPPP (Stowarzyszenia Polskich Projektantów Przemysłowych) i ORNAMO (Związku Projektantów Przemysłowych w Finlandii), w 2008 mianowany przez Instytut Wzornictwa Projektantem Roku.

Dr Tomasz Rygalik – projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki; w 2006 roku założył Studio Rygalik; współpracuje z czołowymi markami światowymi; realizuje wiele projektów dla instytucji kultury; był architektem polskiej prezydencji w Radzie UE; wiele jego projektów stanowi część wystawy stałej Muzeum Narodowego w Warszawie; w 2015 założył markę TRE Product, a od 2016 roku współtworzy interdyscyplinarną platformę Design Nature i kreatywny kampus w Sobolach.

Czytaj też: Szkło | Naczynia | Wydarzenia  | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zuzanna Badowska