fot. Peżot, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Symbol modernizmu. Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

To jeden z najbardziej wyjątkowych kościołów w Polsce. Kościół pw. Miłosierdzia Bożego znajduje się przy ulicy Asnyka w Kaliszu. Na jego budowę parafianie czekali długie lata. Powstał odważny w formie budynek, który dziś śmiało można uznawać za jeden z symboli polskiego modernizmu.

Pierwszą zgodę na budowę kościoła parafia otrzymała w 1957 roku. Prace wstrzymał Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Kolejna szansa na budowę świątyni pojawiła się w 1974 roku. Kamień węgielny wmurowany został trzy lata później. Przygotowany w latach 50. projekt doczekał się realizacji wiele lat później. Unikalny kształt budynku jest wyrazem wolności artystycznej, jaka nastąpiła w latach 50. XX wieku.

Budowa kościoła rozpoczęła się dwadzieścia lat po powstaniu projektu. Prace rozpoczęto w 1977 roku, a formalnie zakończono dopiero w 1993 roku, kiedy kościół został konsekrowany i ogłoszony Sanktuarium Miłosierdzia Bożego diecezji kaliskiej.

Gmach zaprojektowali Jerzy Kuźmienko i Andrzej Fajans. Architekci zakładali budowę kościoła, którego dach będzie stanowić jednolitą bryłę betonu, którą ozdobili kształtem. Gmach ma charakterystyczne falowania, które udało się uformować dzięki konstrukcji żelbetowej. W sumie świątynia ma 45 metrów wysokości, a sama powierzchnia dachu wynosi aż 1000 m kw. Efekt udało się osiągnąć dzięki konstrukcji, którą zaprojektował Wacław Zalewski. To pionier technik linowo-prętowych, który wcześniej zaprojektował konstrukcję poznańskiego Okrąglaka.

fot. Peżot, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Wnętrze zdobi mozaika, która przedstawia postać Jezusa Miłosiernego. Po prawej stronie umieszczono płaskorzeźby przedstawiające Matkę Boską Ostrobramską. Tuż obok znajdują się wizerunki świętych. Z kolei po lewej stronie umieszczono płaskorzeźbę z sylwetkami ludzi oczekujących na zbawienie.

Dziś budynek śmiało można porównać do twórczości architekta Oskara Niemeyera czy włoskiego architekta Piera Luigiego Nervi.

Czytaj też: Architektura sakralna | Modernizm | Beton | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie