Szczecin: oddając plastikowe butelki wspierasz schronisko dla zwierząt

W Szczecinie stanęły butelkomaty, do których można wrzucać plastikowe butelki. Każda oddana butelka oznacza 1 punkt na wirtualnym koncie mieszkańca i to niezależnie od jej wielkości. Uzbierane 100 punktów można przeznaczyć jako pomoc dla tamtejszego schroniska dla zwierząt. Za każde 100 punktów schronisko otrzyma 10 zł.

Finansowe wsparcie schroniska to tylko jedna z możliwości. Zebrane punkty można też wymieniać na zniżki na bilety na wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje. Póki co w mieście znajduje się pięć butelkomatów. Urządzenia można znaleźć:

– w pobliżu wejścia na kąpielisko Dąbie

– w pobliżu wejścia na Arkonkę

– przy hali Netto Arena

– przy wejściu na dworzec PKP (od ul. Owocowej)

– przy skateparku Majowe.

Butelkomaty zostały zaprojektowane w taki sposób, by przyjmować plastikowe butelki o wielkości od 0,5 do 2,5 l. Aby urządzenie rozpoznało wielkość butelki należy ją włożyć kodem kreskowym do góry.

Przyjmowane są butelki z nakrętkami, ale jest też osobny, mniejszy otwór na same nakrętki – powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Punkty zliczane są dzięki aplikacji lojalnościowej RecomApp, która dostępna jest na systemy operacyjne Android oraz iOS. Po wrzuceniu butelki należy zeskanować kod QR z aplikacji, a punkty zostaną przypisane do konta użytkownika. Butelki można też oddawać bez korzystania z aplikacji.


Mieszkańcy Szczecina mogą wspierać schronisko dla bezdomnych zwierząt. Każde 100 punktów przeliczane jest na 10 zł, które trafia do schroniska. Co ważne, nie trzeba zbierać aż 100 butelek, by pomóc schronisku. Na wirtualne konto można przekazać nawet kilka punktów. Punkty można też przeznaczać na nagrody i zniżki. Użytkownicy mogą korzystać z ofert widocznych w aplikacji.

Pomysł ustawienia butelkomatów w Szczecinie zgłosili sami mieszkańcy. Projekt w tej sprawie zgłoszony został do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zakup, montaż i serwisowanie urządzeń przez 36 miesięcy kosztował 890 tys. zł. Wykonawcą usługi jest firma R3 Polska.

źródło: UM Szczecin

Czytaj też: Szczecin  | Ekologia | Plastik | Recykling | Zwierzęta | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły