Szczecin: wycięli ponad 200 drzew w centrum miasta. 

Znikające z przestrzeni polskich miast drzewa to wyjątkowo smutny trend. Swoją cegiełkę do tego niechlubnego procederu przyłożył jeden ze szczecińskich deweloperów, który postanowił wyciąć 200 okazałych drzew pod budowę czterech bloków mieszkalnych. Mieszkańcy Szczecina są oburzeni. 

Szczecin: wycięli ponad 200 drzew. Wycinka miała miejsce na terenie działki, na której wcześniej znajdował się przychodnia i szpital pulmonologiczny. W 2017 roku działka wraz ze stojącym obiektem szpitala zostały sprzedane prywatnemu inwestorowi, który postanowił wyburzyć istniejący budynek, a następnie wyciął 200 drzew, które otaczały dawny szpital.


O sprawie poinformowali zaalarmowani przez mieszkańców szczecińscy aktywiści z Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina:

Wczoraj byliśmy bombardowani informacjami nt. wycinki drzew 🌳🌳🌳🌳 na działce po byłym szpitalu przy ul. Janosika, otrzymaliśmy też zdjęcia. Może nie zabrzmi to najlepiej ale spodziewaliśmy się tego w każdym momencie. Przypominamy, iż w zeszłym roku dwukrotnie pisaliśmy o wycinkach drzew na skarpie przy ul. Janosika w związku z budową dwóch obiektów: Stettiner Business Center i Stettiner Residence.” – czytamy we wpisie

Działka przy ulicy Janosika [PRZED]
Na działce mierzącej ponad 1,3 ha według wstępnych wuliczeń szczecińskich aktywistów stało ponad 200 drzew, z czego wycinkę przetrwały tylko dwa egzemplarze stojące na skraju działki.

Dzisiaj dokonaliśmy wizji lokalnej tego miejsca, wrażenie jest piorunujące. Teren wygląda jak po apokalipsie, pozostawiono jedynie dwa drzewa przy ogrodzeniu od strony zaplecza budynków przy ul. Herbowej, nie oszczędzono rosnących tam wiekowych topoli, które w niczym nie kolidowały. Załączamy zdjęcia z sierpnia ubiegłego roku dla porównania, jak zmienił się krajobraz tego miejsca.” – dodają szczecińscy aktywiści. 

Sprawą zainteresował się również szczeciński radny Przemysław Słowik , który postanowił zwrócić się z pytaniami do szczecińskiego magistratu: “Czy naprawdę konieczne było wycięcie WSZYSTKICH drzew i krzewów na działce? Taka barbarzyńska działalność, po linii najmniejszego oporu prowadzi do niszczenia zielonej tkanki i ekosystemu naszego miasta(…). Skierowałem dzisiaj zapytania dotyczące tej wycinki, aby upewnić się czy wykarczowanie tak dużego terenu odbyło się zgodnie z przepisami i czy nie było możliwości aby ocalić chociaż część istniejącej tam od lat zieleni.” – czytamy we wpisie radnego

Jak wy odbieracie wycinkę drzew w miastach? Według was jest to konieczność wynikająca z rozwoju miast, czy brak szacunku do zastanej przyrody?

Czytaj też: Las | Ekologia | Szczecin  | Drewno | Rośliny

źródło: Szczecin: wycięli ponad 200 drzew / Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina
zdjęcia: Maria Wasiuta, Wojtek Iłowiecki, Małgosia Oyarce-Yuzzelli, Helena Freino
Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina